۳۹ رشته تحصیلی جدید در مراکز دانشگاه پیام نور آذربایجان شرقی راه اندازی می شود

tarikhpnu2 39 رشته تحصيلي جديد در مراكز دانشگاه پيام نور آذربايجان شرقي راه اندازي می شود

رئیس دانشگاه پیام نور آذربایجان شرقی اعلام کرد: طی سال تحصیلی جاری ۳۹ رشته تحصیلی جدید در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد در مراکز دانشگاه پیام نور این استان دایر می شود.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه پیام نور تبریز ، مهدی آقاپور دیروز  در نشستی با خبرنگاران خاطر نشان کرد: با افزوده شدن این تعداد رشته تحصیلی جدید، شمار رشته های تحصیلی دایر در مراکز دانشگاه پیام نور آذربایجان شرقی از ۶۶ به ۱۰۵ رشته افزایش می یابد.

وی اضافه کرد: در حال حاضر ۵۹ رشته در مقطع کارشناسی و ۱۲ رشته در مقطع کارشناسی ارشد دایر است که تا پایان سال جاری در ۳۱ رشته کارشناسی و هشت رشته کارشناسی ارشد پذیرش دانشجو خواهد شد.

وی یادآور شد: متقاضیان رشته های جدید مقاطع ارشد رشته های ریاضی کاربردی در دو گرایش، ریاضی محض، زبان و ادبیات فارسی، زمین شناسی در دو گرایش، شیمی با چهار گرایش و در رشته فیزیک پذیرش خواهند شد.

آقاپور در رابطه با پذیرش دانشجویان خارجی نیز اظهار داشت: دانشگاه پیام نور در مقایسه با دانشگاههای کشورهای همسایه کمترین هزینه را برای پذیرش دانشجویان خارجی دارد، در حال حاضر ظرفیت پذیرش هفت هزار دانشجو را داریم که دو هزار نفر از آنها در مقطع کارشناسی ارشد پذیرش می شوند.

وی در این رابطه افزود: پردیس بین المللی دانشگاه پیام نور در منطقه ازاد ارس با چهار هزار متر مربع زیربنا و چهار هکتار زمین فضای آزاد با استانداردهای بین المللی راه اندازی شده و از طرف سازمان مرکزی پیام نور مقرر شده مرکز آذربایجان شرقی به دلیل همجواری با کشورهای همسایه در رابطه با جذب اساتید اقدام کند و همچنین رشته های موجود در این مرکز به وزارت علوم مطرح شده و در حال طی مراحل نهایی است.

مهدی آقاپور با اشاره به افزایش اعتبارات دانشگاه پیام نور آذربایجان شرقی طی سه سال گذشته اظهار داشت: سه سال قبل اعتبارات جاری دانشگاه پیام نور استان ۱۶۵ میلیارد ریال بود که اکنون به ۳۵۲ میلیارد ریال رسیده است.

آقاپور اضافه کرد: اعتبارات عمرانی دانشگاه پیام نور استان سه سال قبل ۱۶ میلیارد ریال بود که در حال حاضر حدود ۱۹۶ میلیارد ریال اعتبار عمرانی برای استان در نظر گرفته شده است و به همین نسبت نیز در سالهای ۸۹ و ۹۰ حدود ۴۲ درصد افزایش اعتبارات فرهنگی داشته ایم.

وی با بیان اینکه در سال ۸۷ تنها ۱۴ مرکز و واحد در آذربایجان شرقی وجود داشته و در حال حاضر ۳۱ مرکز و واحد در استان فعال هستند، گفت: زیر بنای مورد بهره برداری از جمله محوطه سازی، ساختمان آموزشی، حصار کشی، اداری، سوله و … از ۴۰ هزار متر مربع به ۹۳ هزار متر مربع افزایش یافته است.

رئیس دانشگاه پیام نور آذربایجان شرقی با بیان اینکه سهم این دانشگاه از مجموع دانشجویان مراکز آموزش عالی کشور را ۲۹ درصد اعلام و خاطر نشان کرد: در طی هشت سال اخیر تعداد دانشجویان دانشگاه پیام نور استان از ۲۵ هزار نفر به حدود ۷۰ هزار نفر افزایش یافته که ۱۸ هزار نفر از این تعداد در مرکز تبریز تحصیل می کنند.

وی ادامه داد: هیئت علمی دانشگاه های پیام نور استان اعم از رسمی، پیمانی و… را از ۱۱۴ نفر به ۱۸۲ نفر افزایش داده ایم.

آقاپور همچنین افزود: قیمت کتب پیام نور ۴۰ درصد افزایش یافته است، که در این مورد نیز پیگیریهای لازم انجام شده و تذکراتی به مراکز فروش کتب داده شده لذا افزایش کتب جز در موارد خاص و با صدور مجوز غیر قانونی است.

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


پنج + 6 =

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>