فرماندار بیرجند: ۱۶ آذر نماد آزادی خواهی و ظلم ستیزی است

ایرنا – فرماندار بیرجند گفت : ۱۶ آذر، روز دانشجو است و نماد آزادی خواهی و ظلم ستیزی است که دانشجویان باید این روز را به خوبی ارج نهند.

– علی ناصری شامگاه سه شنبه به مناسبت روز بزرگداشت دانشجو در دانشگاه پیام نور بیرجند افزود: امروز به برکت انقلاب اسلامی، امکان تاثیر گذاری و حرکت رو به جلو برای همه افراد جامعه به ویژه قشر دانشجو فراهم است، از بین شما دانشجویان در آینده افرادی سکان دار عرصه های مختلف مدیریتی کشور خواهند شد.

وی اظهار کرد: ۱۶ آذر از معدود مناسبت هایی است که ۶۳ سال قبل در دانشگاه تهران رخ داد همه ساله بزرگداشت آن روز در این مدت توسط دانشجویان گرامی داشته شده است.

وی یادآور شد: رژیم ستم شاهی به دانشجویان اجازه برگزاری چنین بزرگداشتی نمی داد، دانشجو همیشه به عنوان قشری که در جامعه از همه جلوتر حرکت کرده مطرح بوده است.

وی تصریح کرد: ۱۰ سال قبل از قیام سال ۱۳۴۲ که حضرت امام(ره) به روشنگری در باره رژیم طاغوت و و ابستگی های آن بپردازند ،دانشجویان در ۱۶ آذر سال ۱۳۳۲ به عنوان پیشاهنگان تحولات اجتماعی قبل از اینکه هر صدای آزادی خواهی در کشور علیه استکبار بلند شود این کار را انجام دادند.

وی تاکید کرد: دانشجو به دنبال استبداد ستیزی و استکبار ستیزی بود این دو مفهوم با هم متفاوت است.

فرماندار بیرجند در ادامه بیان کرد: اگر تاریخ را مطالعه کنیم، کشور در رژیم منحوس پهلوی از استبداد داخلی رنج می برد چون یک دولت دست نشانده بعد از کودتای ۲۸ مرداد سال ۱۳۳۲ و بعد از دولت مصدق روی کار آمد.

ناصری افزود: این حکومت مستبد هیچ گونه صدای آزادی خواهی و اصلاح طلبی را بر نمی تافت و از طرفی کشور در آن دوره با بریتانیای کبیر رابطه مجدد برقرار کرد و دانشجویان می دانستند که حکومت مردمی مصدق با پشتیبانی این دولت ساقط شد.

وی اظهار کرد: دولت انگلیس نقش کلیدی در ساقط کردن دولت مصدق داشت،این رویداد همزمان با سفر معاون وقت ایالات متحده آمریکا به ایران بود، این اتفاق برای دانشجویان به این معنی بود که اساس استقلال کشور زیر سئوال رفته است.

وی ادامه داد: دانشجویان باید بلند نظرتر و پیش رو تر از جامعه باشند و تحولات را بیش از دیگران رصد کنند.

ناصری اضافه کرد: تولید علم اولین انتظار از دانشجو است، آگاهی بخشی به جامعه در خصوص موضوع های فرهنگی و اجتماعی از دیگر وظایف دانشجو است.

فرماندار بیرجند افزود: تلاش کنید نسبت به آنچه در اطراف شما در کلاس و گروه آموزشی ، دانشکده و دانشگاه تا شهر و استان و کشور می گذرد آگاه باشید.

وی اظهار کرد: به زودی شما دانشجویان در جایگاه استاد، رییس دانشگاه،فرماندار و .

قرار می گیرید و آنجا نیاز به داشتن تحلیل و ایده برای بررسی اوضاع پیرامونی است.

وی یادآور شد: تمام پیشرفت های هر کشور مدیون تلاش قشر فرهنگی و علمی آن کشور است،تا زمانی که خودمان برای خود تولید علم نداشته باشیم، ناچاریم مصرف کننده پس مانده علم باشیم و پس مانده علم ممکن است همراه با تهدید باشد.

وی اضافه کرد: به ما اجازه پیشرفت در بحث هسته ای نمی دادند و مرحله تدریس و تحقیق در محیط آموزشی و آزمایشگاهی را هم برای ما ممنوع کردند، وقتی علم وارداتی باشد در هر مرحله ای که از ورود آن جلوگیری کنند از پیشرفت باز می مانیم.

ناصری گفت: از همین جمع های دانشجویی و از همین دانشکده ها و دانشگاه ها دانشمندانی که از سن و سال شما بودند اقدام به تولید علم کردند و استدعای من از شما این است که در کنار پویایی در محیط دانشگاه ها به پیشرفت علم در حوزه تخصصی خود بپردازید.

همچنین سرپرست آموزشکده فنی پسران بیرجند(ابن حسام) در این مراسم گفت: ۱۶ آذر سال ۱۳۳۲ دانشجویانی که چشم بینای جامعه بودند و اطلاعات روز سیاسی جامعه را به اجتماع منتقل می کردند در مقابل ظلم و ستم به پا خاستند و ثمره تلاش آنها امروز برای ما زندگی در نظام مساوات اسلامی است.

اسدالله سلیم افزود: روز دانشجو، روزی است که منشا عدالت خواهی، روشن گری و مطالبه گری در جامعه است.

وی اظهار کرد: یکی از خصلت های جامعه دانشجویی مطالبه گری است، در واقع مطالبه گری برخاسته از اطلاعات است، اگر جامعه ای نسبت به سیاست ها وکارکرد دولت و قوانین اجتماعی و .

بی اطلاع باشد به پیشرفت نمی رسد.

وی اضافه کرد: جامعه زنده، نهادی است که همه افراد آن نسبت به حقوق خود آگاه باشند و خواسته های خود را از دولتمردان خود مطالبه کنند.

آموزشکده فنی پسران بیرجند(ابن حسام) سال ۱۳۷۹ تاسیس شد، هم اکنون ۱۳۰۰ دانشجو در ۱۱ رشته دانشگاهی که دو رشته آن در مقطع کارشناسی و بقیه کاردانی است در این مرکز مشغول تحصیل هستند.

*۷۵۵۹*۲۰۴۷*خبرنگار-امیرشاهین نایبی فر* انتشار دهنده- عباسقلی اشکورجیری
کلید واژه ها: دانشجو – دانشجویان – بیرجند – دانشگاه – کشور – آزادی – دولت – جامعه – دانشگاه پیام نور – اجتماعی – کودتای ۲۸ مرداد – دانشگاه تهران – رژیم – ایالات متحده – حکومت – پیام نور – استقلال – فرهنگی – متفاوت – انگلیس – مطالعه – آمریکا – انتظار – استان – همیشه – اصلاح – تهران – آینده – تاریخ – اولین

لینک منبع : http://www.ghatreh.com/news/nn34933609/%D9%81%D8%B1%D9%85%D8%A7%D9%86%D8%AF%D8%A7%D8%B1-%D8%A8%DB%8C%D8%B1%D8%AC%D9%86%D8%AF-%D8%A2%D8%B0%D8%B1-%D9%86%D9%85%D8%A7%D8%AF-%D8%A2%D8%B2%D8%A7%D8%AF%DB%8C-%D8%AE%D9%88%D8%A7%D9%87%DB%8C-%D8%B8%D9%84%D9%85-%D8%B3%D8%AA%DB%8C%D8%B2%DB%8C-%D8%A7%D8%B3%D8%AA

شما ممکن است این را هم بپسندید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوال تصادفی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.