فرماندار تربت حیدریه: اقتصاد دولت محور راه به جایی نمی برد

ایرنا- معاون استاندار و فرماندار ویژه تربت حیدریه گفت: مشکلات اقتصاد ما به یک بیماری مزمن تبدیل شده که مهترین آن اقتصاد دولت محور است و البته این شیوه راه به جایی نمی برد.

– به گزارش سایت قطره و به نقل ازایرنا حسن فتحی نیا پنجشنبه در همایش ملی دانشگاه محور توسعه که در دانشگاه پیام نور تربت حیدریه برگزار شد، افزود: این اقتصاد نه تنها رقابت پذیر نیست، بلکه حتی متکی به توان نیروهای بومی و محلی نیز نمی تواند باشد.

وی با بیان اینکه تورم و رکود سالهاست که گریبان این اقتصاد را گرفته، گفت: بر این اساس این اقتصاد از رشد کافی برخوردار نیست، زیرا یک اقتصاد دانش بنیان نبوده و تا زمانی که این ضعف های خود را نتواند برطرف سازد، نمی توان از چنین اقتصادی انتظار حرکت رو به جلو داشت.

فتحی نیا افزود: برای رفع این معضل توصیه حکیمانه مقام معظم رهبری در سال ۸۹ را باید به کار بندیم و این همان اقتصاد مقاومتی است که برای نخستین بار چنین رویکرد حکیمانه ای توسط معظم له وارد ادبیات اقتصادی ایران شد.

وی گفت: تنها راه برون رفت از این وضعیت بهره گیری از توان علمی جامعه دانشگاهی، اجماع دولت و بخش خصوصی بر روی یک موضوع و به خصوص کمک گرفتن از ظرفیت های مردمی است زیرا تجربه نشان داده هر گاه از مردم طلب کمک کردیم، موفق بوده ایم.

دبیر علمی و دانشیار گروه اقتصاد دانشگاه پیام نور تربت حیدریه نیز در این همایش گفت: بر خلاف تصور عامه که سرمایه را تنها محدود به پول نقد می بینند، در عصر کنونی سرمایه های اجتماعی و سرمایه های نمادین نیز ظرفیت های بالقوه ای است که اگر به فعل تبدیل شود، حوزه های وسیعی از سرمایه گذاری را شکل خواهند داد.

صادق ایماندوست افزود: یکی از سرمایه های اجتماعی اعتماد است که متاسفانه از این سرمایه در ایران کمتر استفاده می شود زیرا میزان حضور آن در سال های اخیر در عرصه اقتصاد کشورمان بسیار کمرنگ شده است.

وی گفت: همین که امروز بانک ها برای پرداخت وام از مشتریان خود اسناد اعتباری زیاد طلب می کنند، نشانه بی اعتمادی است و یا عقود ضمن عقد ازدواج که همگی نشانه بی اعتمادی در جامعه ما است.

ایماندوست یکی دیگر از سرمایه های بالقوه را سرمایه های نمادین خواند و افزود: در هر جامعه ای افراد شاخص و مردمی وجود دارند که مردم آن ها را دوست دارند و از آنان تبعیت می کنند که می توان از وجودشان برای سرمایه گذاری استفاده کرد.

مشاور کمیسیون نظارت دبیرخانه مجمع تشخیص مصلحت نظام و دانشیار اقتصاد دانشگاه خوارزمی تهران نیز در مقاله ای با عنوان توسعه و اقتصاد مقاومتی گفت: بهترین نقشه راه برای عبور از تحریم ها، رفع بیکاری و افزایش تولید، تحقق کامل اقتصاد مقاومتی است.

محمدحسین کریم افزود: اقتصاد مقاومتی اگر بر اساس نقشه راه و فرآیند دانش بنیان پیش برود بسیار موثر است و توسعه و آبادانی اقتصادی را در برنامه افق ۱۴۰۴ در پی خواهد داشت.

رییس دانشگاه پیام نور تربت حیدریه در حاشیه این همایش به خبرنگار ایرنا گفت: این همایش یکروزه با محورهای آینده پژوهی، پژوهش های نوین در علوم انسانی و مهندسی، کارآفرینی و کارآفرینی دانشگاهی، نقش سرمایه انسانی در توسعه اقتصادی، توسعه و اقتصاد مقاومتی، نقش دانشگاه در توسعه و نیز دانشگاه پیام نور در افق ۱۴۰۴ برگزار شده است.

داوود پیروزی افزود: از مجموع ۲۰۰ مقاله ارسالی به دبیرخانه همایش ۱۱۰ مقاله پذیرفته شد که ۲ عنوان آن در همایش امروز به صورت سخنرانی و ۲ مقاله نیز به صورت پوستر ارایه شد.

دانشگاه پیام نور تربت حیدریه ۲ هزار و ۸۰۰ دانشجو دارد که در ۴۶ رشته کارشناسی و چهار رشته کارشناسی ارشد مهندسی کشاورزی، زبانشناسی، روانشناسی و شیمی تحصیل می کنند.

مرکز شهرستان ۲۵۰ هزار نفری تربت حیدریه در ۱۵۰ کیلومتری جنوب غربی مشهد قرار دارد.

*خبرنگار: علیرضا حسینی مقدم ** انتشار دهنده: علی اصغر ایزدی
کلید واژه ها: اقتصاد – سرمایه – تربت حیدریه – دانشگاه – دانشگاه پیام نور – اقتصاد مقاومتی – سرمایه گذاری – مجمع تشخیص مصلحت نظام – مردم – مجمع تشخیص مصلحت – پیام نور – جامعه – مقام معظم رهبری – اجتماعی – اقتصادی – اعتمادی – نشان – دولت – بیماری مزمن – همایش – ایرنا – ایران – توسعه – علمی – پیام – استاندار – حسن فتحی – برگزار – مشکلات – ادبیات

لینک منبع : http://www.ghatreh.com/news/nn35080691/%D9%81%D8%B1%D9%85%D8%A7%D9%86%D8%AF%D8%A7%D8%B1-%D8%AA%D8%B1%D8%A8%D8%AA-%D8%AD%DB%8C%D8%AF%D8%B1%DB%8C%D9%87-%D8%A7%D9%82%D8%AA%D8%B5%D8%A7%D8%AF-%D8%AF%D9%88%D9%84%D8%AA-%D9%85%D8%AD%D9%88%D8%B1-%D8%B1%D8%A7%D9%87-%D8%AC%D8%A7%DB%8C%DB%8C-%D9%86%D9%85%DB%8C-%D8%A8%D8%B1%D8%AF

شما ممکن است این را هم بپسندید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوال تصادفی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.