استادحقوق دانشگاه:اجزا و ابعاد حقوق شهروندی به مردم معرفی شود

ایرنا – رییس دانشگاه پیام نور واحد ساری و استاد رشته حقوق گفت: منشور حقوق شهروندی باید اجزا و ابعاد آن به صورت موشکافانه به مردم معرفی شود تا آنها به درک بالایی از آن دست یابند.

– حسن مبینی روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود : رونمایی منشور حقوق شهروندی بخشی از معرفی این حقوق به جامعه است که برای رسیدن به تمامی اهداف آن بیشتر تلاش شود .

وی ادامه داد: رسانه ها به عنوان بر دوش کشانندگان اصلی مساله تنویر افکار عمومی و آگاهسازی جامعه درباره حقوق شهروندی به شمار می روند که هم اکنون با رونمایی این منشور برای معرفی آن وظیفه مهمی را برعهده دارند .

استاد حقوق دانشگاه پیام نور ساری اظهار داشت : رسانه ها می توانند در مصاحبه های تخصصی با اشخاص فرهیخته و صاحبنظران به صورت دقیق و جزیی مسائل مربوط به حقوق شهروندی را تجزیه و تحلیل بکنند و در اختیار جامعه قرار بدهند .

مبینی ادامه داد : این کار تخصصی رسانه ها می تواند از برخوردهای سیاسی به مساله حقوق شهروندی جلوگیری بکند و کشور را در پیمودن یک پله از مسیر توسعه کشور یاری کند.

رییس دانشگاه پیام نور ساری تاکید کرد : مردم با شناخت درست از زوایای حقوق شهروندی می توانند از سلب حقوق خود جلوگیری بکنند .

وی ادامه داد : این آشنایی درست و دقیق افراد جامعه از حقوق شهروندی باعث می شود تا به تدریج جامعه وادار به رعایت این حقوق در قبال افراد شود .

مبینی با اشاره به اینکه حقوق شهروندی از موارد ضروری برای توسعه ، پیشرفت ورفاه هر کشوری است ، افزود: هر فردی در نظام جمهوری اسلامی ایران باید احساس بکند که به عنوان شهروند دارای حقوقی است و این حقوق فردی باید در جامعه رعایت شود .

منشور حقوق شهروندی با هدف استیفا و ارتقای حقوق شهروندی و به منظور تدوین برنامه و خط مشی دولت ، موضوع اصل ۱۳۴ قانون اساسی، تنظیم شده و شامل مجموعه ای از حقوق شهروندی است که یا در منابع نظام حقوقی ایران شناسایی شده اند و یا دولت برای شناسایی، ایجاد، تحقق و اجرای آنها از طریق اصلاح و توسعه نظام حقوقی و تدوین و پیگیری تصویب لوایح قانونی یا هرگونه تدبیر یا اقدام قانونی لازم تلاش جدی و فراگیر خود را معمول خواهد داشت.

این منشور در روز دوشنبه بیست و نهم آذر ۱۳۹۵ در همایش قانون اساسی و حقوق ملت با حضور رییس جمهوری و حقوقدانان و وکلاء رونمایی شد .

خبرنگار : فاطمه قنبری قادیکلایی ** انتشاردهنده :سید محسن حسن نیا
کلید واژه ها: حقوق شهروندی – حقوق – منشور حقوق شهروندی – دانشگاه پیام نور – جامعه – دانشگاه – پیام نور – قانون اساسی – رونمایی – قانون – توسعه – رسانه – خبرنگار – جمهوری اسلامی – پیام – نظام – مردم – کشور – جمهوری – ساری – رییس جمهوری – ایرنا – ایران – حقوقدانان – شنبه – صورت – دولت – درست – اسلامی – برنامه

لینک منبع : http://www.ghatreh.com/news/nn35201583/%D8%A7%D8%B3%D8%AA%D8%A7%D8%AF%D8%AD%D9%82%D9%88%D9%82-%D8%AF%D8%A7%D9%86%D8%B4%DA%AF%D8%A7%D9%87-%D8%A7%D8%AC%D8%B2%D8%A7-%D8%A7%D8%A8%D8%B9%D8%A7%D8%AF-%D8%AD%D9%82%D9%88%D9%82-%D8%B4%D9%87%D8%B1%D9%88%D9%86%D8%AF%DB%8C-%D9%85%D8%B1%D8%AF%D9%85-%D9%85%D8%B9%D8%B1%D9%81%DB%8C-%D8%B4%D9%88%D8%AF

شما ممکن است این را هم بپسندید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوال تصادفی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.