تأمین ۸۰ درصد اقتصاد ایران از ظرفیت های داخلی

استاد دانشگاه امام صادق(ع) گفت: درصد صادرات، واردات و تولید نشانگر این است که ۸۰ درصد اقتصاد ایران از ظرفیت های داخلی تأمین می شود.

– به گزارش سایت قطره و به نقل ازخبرنگار خبرگزاری صدا و سیما”؛ حجت الاسلام غلامرضا مصباحی مقدم در دومین نشست علمی اقتصاد مقاومتی دانشگاه پیام نور افزود: مفهوم اقتصاد مقاومتی، طراحی الگوی اقتصادی برای مقاومت و جهت گیری آن است.

وی با بیان اینکه ملت ایران کمتر از ۴۰ سال پیش از چرخه نظام سلطه بیرون آمدند گفت: ایران توانست با مقاومت در شرایط سخت پیشرفت های بسیاری را محقق کند.

مصباحی مقدم با اشاره به اینکه کشورهایی که تحت نظام سلطه باقی مانده اند چنین پیشرفت هایی نداشتند ، افزود: مصر با ۹۰ میلیون جمعیت طی دوران حکومت نامبارک عقب ماند و پیشرفت نکرد.

وی تأکید کرد: عربستان هم کشوری است که تماماً هم پیمان با آمریکاست و هیچ پیشرفتی نداشته و ۹۰ درصد اتکای آن به نفت و ۱۰ درصد به تولید داخل است.

مصباحی مقدم با بیان اینکه مقاومت در کشورمان در بعد سیاسی و نظامی اثرگذار بوده است، افزود: اما در بعد اقتصادی به خوبی انجام نشده است و نیاز به الگوی اقتصاد مقاومتی داریم.

وی درباره توافق برجام گفت: نباید انتظار داشته باشیم با توافق برجام کشور ما را آزاد گذارند.

مصباحی مقدم با بیان اینکه اگر قدرت اقتصادی خود را اثبات کنیم دیگر کشورها تمایل همکاری با ایران را دارند، افزود: البته این اتفاق از باب لطف نیست و آنها ناگزیر برای این انتخاب هستند.

وی با ابراز خرسندی از اینکه قدرت نظامی کشورمان به جایگاه بالایی رسیده است گفت: نظام جهانی حس کرده است که نمی تواند ضربه ای به قدرت نظامی کشورمان وارد کند.

مصباحی مقدم همچنین با تأکید بر اینکه وجود فعالیت صلح آمیز هسته ای را اثبات کرده ایم، افزود: شاهد بودید برای اینکه مبادا وارد حوزه نظامی شویم سخت ترین دشمنان ما تقاضای مذاکره کردند.

وی با اشاره به اینکه منافع کشورمان با منافع استکبار جهانی به آسانی گره نمی خورد گفت: ما می توانیم در برخی موارد با آنها گفتگو کنیم اما مقاومت در هر شرایطی الزامی است.

مصباحی مقدم درباره مفهوم درون زایی افزود: نخبگان، دانشمندان، مدیران و ملت ایران دنبال کارهایی باشند که چرخ اقتصادی کشور را می چرخاند.

وی با بیان اینکه ۸۰ درصد اقتصاد ایران از ظرفیت های داخلی است گفت: درصد صادرات، واردات و تولید نشانگر این مسئله است و تنها۲۰ درصد اقتصاد کشورمان از خارج کشور تأمین می شود.

مصباحی مقدم تاکید کرد: باید از این ۸۰ درصد قدرت بگیریم و دستمان را جلوی بیگانگان دراز نکنیم.

وی با بیان اینکه قصد داریم عقب ماندگی هایمان را جبران کنیم می خواهیم طی دو سه دهه آینده جزو ۱۰ کشور برتر دنیا از نظر اقتصادی باشیم.

مصباحی مقدم در پایان گفت: نیروی انسانی، موقعیت جغرافیایی، منابع طبیعی، گردشگری و نیروی نخبه از ظرفیت های اقتصاد ایران است.

کلید واژه ها: مصباحی مقدم – اقتصاد – کشور – مقاومت – اقتصاد مقاومتی – درصد – ایران – اقتصاد ایران – نظام – اقتصادی – پیشرفت – نظامی – غلامرضا مصباحی مقدم – تولید – دانشگاه پیام نور – دانشگاه – استاد دانشگاه – واردات – هایی – شرایط – جهانی – توافق – خبرگزاری – بیگانگان – پیام نور – خبرنگار – عربستان – هسته ای – مدیران – انتخاب

لینک منبع : http://www.ghatreh.com/news/nn35265566/%D8%AA%D8%A3%D9%85%DB%8C%D9%86-%D8%AF%D8%B1%D8%B5%D8%AF-%D8%A7%D9%82%D8%AA%D8%B5%D8%A7%D8%AF-%D8%A7%DB%8C%D8%B1%D8%A7%D9%86-%D8%B8%D8%B1%D9%81%DB%8C%D8%AA-%D9%87%D8%A7%DB%8C-%D8%AF%D8%A7%D8%AE%D9%84%DB%8C

شما ممکن است این را هم بپسندید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوال تصادفی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.