طرح جامع زغالسنگ طبس نباید به بخش خصوصی واگذار شود

ایرنا – نماینده شهرستان های طبس، فردوس، بشرویه و سرایان در مجلس شورای اسلامی گفت: نباید طرح جامع زغالسنگ طبس به بخش خصوصی واگذار شود، – که در حال حاضر این بخش قادر به مدیریت طرح های کلان معدنی و صنعتی در این منطقه نیست.

محمدرضا امیرحسنخانی شنبه شب در نشست تخصصی صنعت، معدن طبس که با حضور محمد رضا نعمت زاده وزیر صنعت معدن و تجارت و سید علی اکبر پرویزی استاندار خراسان جنوبی برگزار شد، توضیح بیشتری در این ارتباط ارایه نکرد.

وی همچنین با انتقاد از واگذاری طرح جامع زغالسنگ طبس به بخش خصوص افزود: نباید زغالسنگ را ورق ورق کنید و هر ورق آن را به کسی بدهید و بخش خصوصی ما به بلوغ نرسیده است که طرح های کلان را مدیریت کند.

وی با تاکید بر اجرایی شدن طرح جامع زغالسنگ طبس افزود: ایمیدرو می تواند نقش اساسی در اجرایی شدن طرح داشته باشد و مدیریت طرح یادشده را بر عهده گیرد.

وی با اشاره به پروژه نیمه تمام کارخانه زغال کک طبس افزود: حداقل مدت ۹ ماه با بانک توسعه صادرات مذاکره شد، استدلال می کردند ، این طرح توجیه اقتصادی ندارد و مبلغ ۲۰۰ میلیارد ریال را برای نهایی شدن پروژه اختصاص نمی دادند و ادامه عملیات پروژه یک سالی هست که متوقف شده است.

امیرحسنخانی با بیان اینکه نباید به اشتغال نگاه امنیتی کنیم، اظهار کرد: جمعیت شهرستان طبس در هر کیلومتر مربع یک دوم نفر است و با مشکل نبود اشتغال هم رو به رو هستیم و با همین تعداد مهاجرت نیرو هم مواجه ایم که این موضوع قابل قبول نیست.

وی به مشکلات بخش معادن حوزه انتخابیه خود اشاره کرد و افزود: موضوع آب مساله اساسی منطقه است و باید روی انتقال آب کار و مدیریت شود در غیر این صورت با مشکل زیادی در رابطه با معادن و نگهداری مردم در منطقه مواجه خواهیم شد.

نماینده مردم طبس، فردوس، بشرویه و سرایان در مجلس شورای اسلامی بیان کرد: پژوهشکده زغالسنگ از مصوبات سفر اول هیات دولت به طبس است که هنوز اجرایی نشده و قرار است، ایمیدرو با همکاری دانشگاه پیام نور پژوهشکده را راه اندازی کنند.

سالانه ۱٫

۷ میلیون تن زغالسنگ از حوزه معادن زغالسنگ طبس استخراج می شود و بیش از چهار هزار نفر در این حوزه مشغول کار هستند.

این شهرستان با ۷۵هزار نفر جمعیت، ۵۷ هزار کیلومترمربع مساحت دارد و از آن با عنوان پنهاورترین شهرستان استان و ایران از نظر مساحت یاد می شود.

۷۲۱۷*۲۰۴۷* خبرنگار – سجاد نجفی* انتشار دهنده – عباسقلی اشکورجیری
کلید واژه ها: مجلس شورای اسلامی – مدیریت – وزیر صنعت معدن و تجارت – پژوهشکده – بانک توسعه صادرات – معادن – منطقه – پروژه – دانشگاه پیام نور – ایمیدرو – توجیه اقتصادی – بشرویه – مشکل – صنعت – اسلامی – اشتغال – معدن – توسعه صادرات – خراسان جنوبی – استان – شورای – جمعیت – وزیر صنعت – نعمت زاده – هیات دولت – استاندار – محمد – مردم – مجلس – پیام نور

لینک منبع : http://www.ghatreh.com/news/nn35214275/%D8%B7%D8%B1%D8%AD-%D8%AC%D8%A7%D9%85%D8%B9-%D8%B2%D8%BA%D8%A7%D9%84%D8%B3%D9%86%DA%AF-%D8%B7%D8%A8%D8%B3-%D9%86%D8%A8%D8%A7%DB%8C%D8%AF-%D8%A8%D8%AE%D8%B4-%D8%AE%D8%B5%D9%88%D8%B5%DB%8C-%D9%88%D8%A7%DA%AF%D8%B0%D8%A7%D8%B1-%D8%B4%D9%88%D8%AF

شما ممکن است این را هم بپسندید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوال تصادفی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.