منشور حقوق شهروندی تلاشی برای احقاق حقوق ملت در قانون اساسی است

ایرنا – یک استاد دانشگاه و عضو هیات علمی دانشگاه پیام نور اراک گفت: تدوین منشور حقوق شهروندی عزم راسخ دولت تدبیر و امید و تلاش آگاهانه ای در راستای گفتمان سازی و احقاق حقوق ملت است که در قانون اساسی ظرفیت های آن دیده شده است.

– علیرضا کریمی روز یکشنبه در گفت وگو با ایرنا افزود: تدوین منشور حقوق شهروندی نشان می دهد دولت به موضوع مطالبه گری مردم در حقوق اساسی جدی است و این امر به معنای دور شدن از دولت محوری و اعتراف به حقوق شهروندی است.

وی بیان کرد: یکی از نقاط مثبت این منشور آن است که بسیاری از حقوق شهروندی در زمینه های سیاسی، اجتماعی ، فرهنگی و اقتصادی که قریب به ۷۰ سال گذشته در اسناد بین المللی منعکس شده و بسیاری از آنها منفول مانده است را مورد بازخوانی قرار داده است.

کریمی اظهارکرد:مولفه های حقوق شهروندی ازحقوق اساسی و پایه هر یک از شهروندان است و آگاه شدن مردم از آن ها از موضوعات مهمی است که باید به تبع این منشور انفاق بیفتد.

عضو هیات علمی دانشگاه پیام نور اراک گفت: در این منشور به حقوق ملت در ابعاد مختلف پرداخته شده است و با وجود اینکه عده ای به ناحق آن را خرید رایگان محبوبیت برای دولت و تبلیغات در آستانه انتخابات ریاست جمهوری می نامند اما کارویژه این منشور عمیق و کاربردی است.

وی گفت: در واقع این منشور با فراهم کردن بنیان های قانونی می تواند کنشی مثبت از سوی دولت تلقی شود.

وی اضافه کرد: اظهار و اعتراف دولتمردان به حقوق شهروندی به مثابه شنیده شدن مطالباتی است که برای تحقق آن گام های اساسی و عملی برداشته می شود و مقدمات و الزامات آن را فراهم می کند.

منشور حقوق شهروندی روز دوشنبه هفته گذشته در ۲۹ ماده توسط رییس جمهوری رونمایی شد.

در بندهای این منشور حق حیات، سلامت و کیفیت زندگی، کرامت و برابری انسانی، آزادی و امنیت شهروندی، مشارکت در تعیین سرنوشت، اداره شایسته و حسن تدبیر، آزادی اندیشه و بیان، دسترسی به اطلاعات، دسترسی به فضای مجازی، حریم خصوصی، تشکل، تجمع و راهپیمایی، تابعیت، اقامت و آزادی رفت وآمد، تشکیل و برخورداری از خانواده، برخورداری از دادخواهی عادلانه، اقتصاد شفاف و رقابتی، مسکن، مالکیت، اشتغال و کار شایسته، رفاه و تأمین اجتماعی، دسترسی و مشارکت فرهنگی، آموزش و پژوهش، محیط زیست سالم و توسعه پایدار و صلح، امنیت و اقتدار ملی مورد تأکید قرار گرفته است.

کلید واژه ها: حقوق شهروندی – منشور حقوق شهروندی – حقوق – دانشگاه پیام نور – دولت – دانشگاه – قانون اساسی – انتخابات ریاست جمهوری – هیات علمی – دولت تدبیر و امید – پیام نور – آزادی – عضو هیات – قانون – اجتماعی – استاد دانشگاه – فرهنگی – جمهوری – اقتصاد – ریاست جمهوری – تدبیر و امید – رییس جمهوری – ایرنا – امنیت – کریمی – بین المللی – محیط زیست – انتخابات – اراک – مردم

لینک منبع : http://www.ghatreh.com/news/nn35221453/%D9%85%D9%86%D8%B4%D9%88%D8%B1-%D8%AD%D9%82%D9%88%D9%82-%D8%B4%D9%87%D8%B1%D9%88%D9%86%D8%AF%DB%8C-%D8%AA%D9%84%D8%A7%D8%B4%DB%8C-%D8%A8%D8%B1%D8%A7%DB%8C-%D8%A7%D8%AD%D9%82%D8%A7%D9%82-%D8%AD%D9%82%D9%88%D9%82-%D9%85%D9%84%D8%AA-%D9%82%D8%A7%D9%86%D9%88%D9%86-%D8%A7%D8%B3%D8%A7%D8%B3%DB%8C

شما ممکن است این را هم بپسندید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوال تصادفی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.