کنگاور با افتتاح ۱۸ طرح عمرانی دهه فجر را جشن می گیرد

ایرنا- به گفته فرماندار کنگاور، این شهرستان با مشکلات متعددی دست و پنجه نرم می کند اما دستش در دهه فجر امسال خالی نیست و طرح های مختلفی برای افتتاح و کلنگ زنی دارد.

– علیرضا ایزدی روز یکشنبه در نشستی در دفتر خبرگزاری ایرنا گفت: در دهه فجر ۲۰ طرح عمرانی ملی و استانی با اعتبار ۱۲۳ میلیارد و ۸۱۷ میلیون ریال در این شهرستان افتتاح و کلنگ زنی می شود.

ایزدی افزود: از این تعداد ۱۸ طرح در زمینه صنعت، آموزش، راه سازی، بهداشت، کشاورزی، گاز ، مسکن، امداد و منابع طبیعی است که با اعتباری حدود ۱۲۰ میلیارد ریال به بهره برداری می رسند.

به گفته او، ۲ طرح کلنگ زنی هم شامل اجرای طرح هادی روستای خلجرود و قره بناس است که چهار میلیارد و ۴۰۰ میلیون ریال هزینه برای آن در نظر گرفته شده است.

ایزدی از بهسازی پنج کیلومتر راه روستایی دهستان گودین به عنوان تنها طرح آماده بهره برداری در بخش راه نام برد و گفت: راه اندازی کارگاه ساخت تریلر(تیزرو تریلر غرب)، راه اندازی کارخانه تولید قند و تاسیس کارگاه تولید ساخت محافظ الکتریکی از طرح های آماده افتتاح در بخش صنعت است.

فرماندار کنگاور اضافه کرد: ساختمان آموزشی دانشگاه پیام نور شهر کنگاور، هنرستان ۱۵ کلاسه طالقانی، هنرستان فنی و حرفه ای دخترانه محله خرمنجا و دبستان ۶ کلاسه دهلر سه طرح آموزشی دولت و کانون خانه هلال احمر روستایی هم تنها طرح امدادی برای افتتاح در دهه فجر است.

او اجرای عملیاتی آبخیزداری در سراب باباعلی، گازرسانی به روستای عزیز آباد، آبیاری تحت فشار در سطح روستاهای شهرستان، شرکت مکانیزاسیون در روستای علی آباد، گلخانه محصولات خارج از فصل در گودین، بلوک زایمان و سه باب ساختمان مسکونی متخصصان در بیمارستان شهید چمران و نوسازی ناوگان درون شهری با ۱۰۰ دستگاه تاکسی را از دیگر طرح های آماده افتتاح در دهه فجر عنوان کرد.

** ۲ طرح برای ساماندهی معبد آناهیتاهمچنین ساماندهی محوطه تاریخی معبد آناهیتا از دیگر طرح هایی است که به گفته ایزدی عملیات اجرایی آن از ماه گذشته آغاز شده است.

او گفت که از ۳۰ سال هیچ کاری برای ساماندهی معبد آناهیتا نشده است اما از دی ماه عملیات ایجاد یک مسیر گردشگری در محوطه این اثر تاریخی با سنگ فرش و فضاسازی محوطه آغاز شده و تلاش می شود تا برای پذیرایی از گردشگران نوروز ۹۶ آماده شود.

فرماندار کنگاور بازسازی ضلع جنوبی معبد را دیگر طرح در دستور کار فرمانداری دانست و گفت که طی توافقات انجام شده حدود ۱۰ میلیارد ریال اعتبار ملی و همین مقدار هم اعتبار استانی برای اجرای این طرح اختصاص می یابد.

او در باره زمان اجرایی و تکمیل شدن این طرح هم گفت که اگر منابع وعده شده به موقع تخصیص پیدا کند، می توان در عرض یک سال ضلع جنوبی معبد که حکم پیشانی آن را دارد، احیا کرد.

به اعتقاد ایزدی، بخش دوم این طرح یک تحول بزرگ محسوب می شود و می تواند راسته بازار رهاشده کنونی را احیا و ساماندهی کند.

او توضیح داد که در این طرح حد فاصل بین میدان آزادی تا میدان امام کنگاور به یک مسیر گردشگری و پیاده راه تبدیل می شود که تقویت بازار، ایجاد فضای مناسب خرید و احیای بافت فرسوده از دستاوردهای آن خواهد بود.

فرماندار کنگاور در عین حال عنوان کرد: ساماندهی راسته بازار یک طرح زمانبر است که به زمینه سازی فرهنگی و همراهی مردم و کسبه نیاز دارد.

به گفته او اگر شهرداری کنگاور عزم خود را جزم کند، تکمیل این طرح دست کم سه سال زمان نیاز دارد.

شهرستان کنگاور دارای ۱۱۶ اثر ثبت شده تاریخی و جاذبه فرهنگی و گردشگری که معروف ترین و مهمترین آنها معبد آناهیتاست.

معبد آناهیتا بر روی یک تپه طبیعی با حداکثر ارتفاع ۳۲ متر نسبت به سطح زمین های اطراف ساخته شده است.

شهرستان کنگاور با جمعیتی بیش از ۸۵ هزار نفر در ۹۴ کیلومتری شرق مرکز کرمانشاه واقع شده و دروازه ورودی این استان غربی محسوب می شود.

کلید واژه ها: افتتاح – روستای – میلیارد – ایزدی – معبد – دانشگاه پیام نور – روستایی – ساختمان – ساختمان مسکونی – خبرگزاری ایرنا – تاریخی – کارگاه – خانه – منابع طبیعی – امداد – تولید – ایرنا – فرمانداری – بیمارستان – هلال احمر – خبرگزاری – الکتریکی – گردشگران – روستاهای – صنعت – پیام نور – طرح هادی – گردشگری – توافقات – کارخانه

لینک منبع : http://www.ghatreh.com/news/nn35813480/%DA%A9%D9%86%DA%AF%D8%A7%D9%88%D8%B1-%D8%A7%D9%81%D8%AA%D8%AA%D8%A7%D8%AD-%D8%B7%D8%B1%D8%AD-%D8%B9%D9%85%D8%B1%D8%A7%D9%86%DB%8C-%D8%AF%D9%87%D9%87-%D9%81%D8%AC%D8%B1-%D8%AC%D8%B4%D9%86-%DA%AF%DB%8C%D8%B1%D8%AF

شما ممکن است این را هم بپسندید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوال تصادفی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.