جنگ آب در راه است

تحرکات کشورهای منطقه نشان می دهد که این کشورها به ویژه ترکیه با احداث سدهای گسترده و پروژه های جمع آوری آب در جهت حل مشکل آب داخلی و وارد کردن مشکلات زیست محیطی به سایر کشورها و تامین منافع سرمایه گذاران خود از این طرح ها هستند.

– بهنام بهرامی فعال داخلی و بین المللی محیط زیست و استاد دانشگاه پیام نور با ارسال یادداشتی به مناسبت روز جهانی محیط زیست اظهار داشت: روز جهانی محیط زیست نتیجه اهمیت بالای این مهم در عرصه بین المللی است و توجه بالای کشورهای خارجی به محیط زیست و نگاه به عنوان یک صنعت مهم به آن بیانگر اهمیت بالای محیط زیست است.

پروژه مدیریت آب، انرژی و محیط زیست به عنوان یک طرح کلان بین المللی توسط چند کشور صاحب قدرت شروع شده است.

به گواه متخصصین امر و صاحبان قدرت، جنگ آینده جنگ بر سر آب و محیط زیست خواهد بود.

سرمایه گذاری کلان کشورهای خارجی و آینده نگری در زمینه محیط زیست اهمیت آن را بیش از پیش نمایان می کند.

ریزگردها، بحران آب، تخریب جنگل ها و مراتع و به دنبال آن افزایش گرمایش جهانی از عوارض منفی استفاده نادرست از محیط زیست است که دارای هزینه های سنگین برای بشر خواهد بود.

ترکیه طبق برآوردها تا ۵۰ سال آینده آب ذخیره کرده است امروزه کشورهای منطقه خاورمیانه و ترکیه با دلارهای برخی کشورهای قدرتمند در جهت تامین و جلوگیری از بحران آب تدابیر بسیاری اندیشیده اند و طبق برآوردها تا ۵۰ سال آینده برای خود آب ذخیره کرده اند.

کاهش بارندگی و کاهش سطح آبهای زیرزمینی در آینده ای نه چندان دور کشورهای بسیاری از جمله ایران را وارد بحران گسترده آب خواهد کرد.

مشاهدات و تحرکات این کشورها نشان می دهد که با احداث سدهای گسترده و پروژه های جمع آوری آب به شکل مستقیم در جهت حل مشکل آب خود و به شکل غیر مستقیم در راستای وارد کردن مشکلات زیست محیطی به سایر کشورها و تامین منافع سرمایه گذارهای این طرح ها است.

به زودی شاهد بحران آب در خاورمیانه خواهیم بود اجلاس جهانی آب در سال ۲۰۱۴ و صحبت های متولیان امر که اگر ایران نفت دارد، ما هم آب داریم، موید این نکات می باشد که به زودی شاهد بحران آب در خاورمیانه خواهیم بود.

آب شیرین کن های فعلی مورد استفاده در برخی از کشورها از جمله عربستان به دلیل هزینه بالا و تولید نمک قطعا در آینده جوابگوی نیاز بشری نخواهد بود و بحران جدی تامین منابع آب دامنگیر کشورهای واقع در خاورمیانه خواهد شد.

حال با توجه به این نکات توجه به طرح های اکو و تولید آب در سطح کلان با استفاده از این طرح ها با توجه به وضعیت رطوبتی داخل کشور و بالاخص مناطق کم آب و جنوبی کشور بیش از پیش احساس می شود.

خوشبختانه دانش تولید نسل سوم ژنراتورهای FIT در قالب طرح های اکو می تواند کشور را از هر گونه نیاز آبی مبرا ساخته و در جهت تامین آب مناطق کم آب کشور با هزینه کم و آب به مراتب با کیفیت تر از آب آشامیدنی موجود قدم بردارد.

لزوم توجه به این مقوله و وجود متخصصین این امر در داخل کشور بی شک نیازمند فراخوان سازمان محیط زیست و دعوت از این متخصصین بومی را می رساند.

عدم توجه به اکوسیستم های مرتعی و تخریب آن و یا تبدیل به زمین های کشاورزی کم بازده افزون بر این پدیده ریزگرد و گرد و غبار هوا دارای دو بعد داخلی و خارجی است که در بعد داخلی لزوم پرهیز از اقدامات عجولانه و احساسی و غیر علمی با توجه به وجود کانون های گسترده بحران ریزگرد از ملزومات مقابله با این قهر طبیعت است.

متاسفانه کاشت گونه های غیر بومی و عدم توجه به خواهش های اکولوژیک گونه های گیاهی اعم از درختی و بوته ای و مرتعی باعث شکست های جبران ناپذیر به محیط زیست کشور شده است که با توجه به وسعت بالای مراتع کشور و همچنین عدم توجه به اکوسیستم های مرتعی و تخریب آن و یا تبدیل به زمین های کشاورزی کم بازده، پدیده بیابان زایی را به کرات داخل کشور شاهد هستیم که این پدیده اینک در اطراف دریاچه ارومیه نیز قابل رویت است.

تکنولوژی های نوین و مدیریتی جدید از قبیل POM که امروزه در عرصه های بین المللی قبل از اجرای طرح های مقابله ای و احیا در محیط زیست اجرا می شود، به شکل علمی و عملی در داخل کشور مورد استفاده قرار نمی گیرد.

با عنایت به این مهم که تکنولوژی و دانش POM در دست متخصصین محیط زیست داخل کشور وجود داشته و پژوهش های مختلفی در این راستا انجام شده است لذا می توان با این مقوله به جنگ با گرد و غبار هوا رفت و شرایط سالمی برای تنفس شهرها فراهم نمود.

با توجه به اهمیت محیط زیست انتظار می رود سازمان های متولی امر با همکاری متخصصین داخلی و قشر دانشگاهی و با تخصص محیط زیست که امروزه دانش های آنان در کشورهای خارجی در حال اجرا است اما در داخل کشور توجه زیادی به آنها نشده است با دو برنامه کوتاه مدت در قالب کمربند سبز شهری در اطراف کانون های بحران و طرح بلند مدت داخلی و خارجی با مشارکت کشورهای همسایه و اعتراض جدی به تحرکات خطرناک برخی کشورهای منطقه از طریق دیپلماسی خارجی و سازمان ملل و IUCN که منجرب خسارت سنگین به محیط زیست کشورمان خواهد شد در راستای حل مشکل و تامین منابع زیست محیطی خود اقدام کنیم.

با وجود متخصصین بسیار داخلی و دانش بالا و همچنین اهمیت محیط زیست پیشنهاد می کنم که در هر اداره و ارگان دولتی و خصوصی یک مشاور و کارشناس محیط زیست در کنار سایر پرسنل فعالیت کرده و اقدامات لازم جهت وارد نشدن به بحران های احتمالی را در پیش بگیرند.

کلید واژه ها: محیط زیست – کشور – محیط – زیست – خاورمیانه – بحران – بحران آب – آینده – بین المللی – تامین – جهانی – سرمایه – مشکل – دانشگاه پیام نور – ترکیه – اهمیت – پروژه – استفاده نادرست – استاد دانشگاه – سرمایه گذاران – مشکلات – سرمایه گذاری – ایران – هزینه – تولید – منطقه – زیرزمینی – نشان – کاهش – پیام نور

لینک منبع : http://www.ghatreh.com/news/nn37782812/%D8%AC%D9%86%DA%AF-%D8%B1%D8%A7%D9%87-%D8%A7%D8%B3%D8%AA

شما ممکن است این را هم بپسندید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوال تصادفی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.