دولت در پشتیبانی از دانشگاه ها نقش بسزایی دارد

رییس دانشگاه پیام نور چهارمحال و بختیاری با اشاره به اینکه دولت در پشتیبانی از دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی کارآفرین نقش بسزایی دارد، گفت: – این پشتیبانی می تواند به شکل سیاستگذاری و ایجاد انگیزه باشد.

علیرضا آبرود در گفت و گو با خبرنگار ایسنا، خطیرترین مأموریت های کلیدی دانشگاه ها را توسعه و پرورش کارآفرینان بالقوه دانست و گفت: مفهوم سازی و عینی سازی ایده و حمایت قانونی از ایده باعث تقویت فرهنگ کارآفرینی می شود که این امر با ایجاد مراکز رشد و نوآوری، شرکت های دانش بنیان و راه اندازی کسب و کار در محیط های دانشگاهی محقق می شود.

وی افزود: ایجاد زیست بوم کارآفرینی در محیط های آموزشی و استارتاپ ها به عنوان پدیده های نوظهور در محیط علمی و اقتصادی و همچنین سیاستگذاری و اجرای برنامه ها و اقدمات موثر در معاونت علمی و فن آوری ریاست جمهوری در راستای حمایت و توسعه کارآفرینی در محیط های علمی از مهمترین عوامل توسعه فرهنگ کارآفرینی است.

آبرود با اشاره به اینکه دولت در پشتیبانی از دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی کارآفرین نقش بسزایی دارد، تصریح کرد: این پشتیبانی می تواند به شکل سیاستگذاری و ایجاد انگیزه باشد.

وی تحقق سهم دانشگاه در برنامه ششم توسعه در خصوص افزایش اعتبارات فرهنگی و افزایش سهم تحقیقات از تولید ناخالص ملی را انتظارات جامعه علمی و دانشگاهی از دولت دوازدهم دانست و گفت: لازم است به دانشگاه نه تنها به عنوان یک نهاد آموزشی بلکه باید به عنوان یک نهاد اجتماعی که زمینه توسعه پایدار را در کشور فراهم می کند نگاه کرد.

رییس دانشگاه پیام نور استان با اشاره به اینکه حمایت دولت از دانشگاه ها باید عادلانه باشد، تصریح کرد: متأسفانه دانشگاه پیام نور مورد کم توجهی قرار گرفته است در این خصوص باید در اساسنامه، آیین نامه ها و میزان تخصیص اعتبار به دانشگاه پیام نور تجدید نظر شود.

آبرود افزود: امنیت شغلی خانواده بزرگ دانشگاه پیام نور و بحث تبدیل وضعیت و اصلاح چارت سازمانی این دانشگاه در حوزه فرهنگی باید در دستور کار دولت قرار گیرد.

وی خاطرنشان کرد: جامعه علمی و دانشگاهی از دولت انتظار دارد که با ایجاد هسته های مشورتی در استان ها و با کمک دانشگاه ها تصمیمات مدیران را به سمت تصمیماتی دانش محور و کارشناسانه پیش ببرد ضمن اینکه جایگاه دانشگاه ها از محل تدریس به محل تولید علم و تکنولوژی تبدیل شود.

آبرود توجه به مطالبات دانشگاهیان در حوزه های فرهنگی، مالی اداری و کارآفرینی، توسعه نظام آموزش عالی از لحاظ کیفی و کار آفرینی کردن دانشگاه ها برای تحقق اقتصاد مقاومتی، توجه ویژه دولت به حوزه های نو آوری و کاربردی کردن علم متناسب با نیازهای جامعه و اجرایی کردن قانون حمایت از اقتصاد دانش بنیان از راهکارهای عملیاتی برای پیشرفت علمیو حرکت برنامه ها در دولت جدید برشمرد.

رییس دانشگاه پیام نور استان گفت: توانمندسازی همه جانبه سرمایه های انسانی در نظام آموزش عالی کشور، تجدید نظر در نحوه تسهیلات و مزایای دانشجویان تحصیلات تکمیلی و به ویژه اساتید و شناسایی و حمایت از فرهیختگان در مراکز علمی و دانشگاهی به تناسب کیفیت عملکرد و دستاوردهای فردی، تیمی، سازمانی و اجتماعی باعث افزایش نشاط در جامعه علمی و دانشگاهی می شود.

وی خاطرنشان کرد: گاهی برای پیشبرد برنامه های علمی و دانشگاهی نیازی به تغییر مدیران خرد و کلان وجود دارد و مدیران باید بر اساس شایسته سالاری به کار گرفته شوند.

انتهای پیام
کلید واژه ها: دانشگاه – دانشگاه پیام نور – کارآفرین – کارآفرینی – پیام نور – معاونت علمی و فن آوری ریاست جمهوری – توسعه – دولت – فرهنگ – آموزش – پیام – علمی – فرهنگی – چهارمحال و بختیاری – نامه – محیط – برنامه ششم توسعه – حمایت – عالی – انگیزه – انتظار – افزایش – برنامه – اقتصاد – ریاست جمهوری – چارت سازمانی – تبدیل وضعیت – تولید – استان – جامعه

لینک منبع : http://www.ghatreh.com/news/nn38016643/%D8%AF%D9%88%D9%84%D8%AA-%D9%BE%D8%B4%D8%AA%DB%8C%D8%A8%D8%A7%D9%86%DB%8C-%D8%AF%D8%A7%D9%86%D8%B4%DA%AF%D8%A7%D9%87-%D9%86%D9%82%D8%B4-%D8%A8%D8%B3%D8%B2%D8%A7%DB%8C%DB%8C-%D8%AF%D8%A7%D8%B1%D8%AF

شما ممکن است این را هم بپسندید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوال تصادفی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.