عصر استفاده از سوخت پاک و حذف سوخت های آلاینده رسیده است

ایرنا – پژوهشگر ایلامی از انتشار نتایج پژوهش گروه تحقیقاتی دانشگاه پیام نور مرکز ایلام گفت: برای داشتن هوایی پاک و محیط زیستی سالم و با وجود رشد روزافزون وسایل نقلیه و کارخانه ها و نیاز به سوخت باید همگام با جامعه جهانی به سمت استفاده از سوخت های .

– ایلام – ایرنا – پژوهشگر ایلامی از انتشار نتایج پژوهش گروه تحقیقاتی دانشگاه پیام نور مرکز ایلام گفت: برای داشتن هوایی پاک و محیط زیستی سالم و با وجود رشد روزافزون وسایل نقلیه و کارخانه ها و نیاز به سوخت باید همگام با جامعه جهانی به سمت استفاده از سوخت های پاک و جایگزینی با سوخت هایی با میزان آلایندگی بالا حرکت کرد.

احمد نیک سرشت روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا از انتشار مقاله پژوهشی خود در مجله ی Ultrasonics Sonochemistry با رتبه ی Q1 و IF=4.

۵۵۶ با موضوع سوخت های پاک و سخنرانی در دومین کنگره سوخت زیستی در اوایل دسامبر به میزبانی دالاس، ایالات متحده با موضوع رویکرد نوآورانه نسبت به سوخت سبز خبرداد.

وی افزود: این پروژه تحقیقاتی با عنوان تولید سوخت بیودیزل با کمک امواج فراصوت و بااستفاده از کپسوله کردن هتروپلی اسید PTA و PWA درساختار چهارچوب فلز-آلی MIL-53(Fe) به عنوان یک کاتالیزور کارآمد و قابل بازیافت است.

نیک سرشت با بیان اینکه مسئله آلودگی هوا به عنوان یکی از معضلات زیستی در کشور ما مطرح است، یادآور شد: تنفس در هوای آلوده تا حد بحران رسیده و این موضوع باعث بروز مشکلات زیستی برای شهروندان شده است.

وی اظهار کرد: افزایش قیمت نفت خام، کاهش منابع نفتی و نیز افزایش نگرانی های زیست محیطی سبب انجام تحقیقات بسیاری در راستای تولید انرژی های جایگزین برای سوخت های فسیلی شده که از میان سوخت های جایگزین، بیودیزل یکی از مناسب ترین سوخت ها جهت جایگزینی با سوخت دیزل معرفی شده است.

وی در خصوص مزایای استفاده از سوخت بیو دیزل به جای دیزل گفت: با کاهش منابع نفتی بیودیزل نقش بسیار مهمی در تقویت امنیت انرژی ملی دارد همچنین بیودیزل به عنوان یک انرژی تجدیدپذیر، جایگزین سوخت های فسیلی در کاهش انتشار گازهای گلخانه ای است.

این استاد و پژوهشگر دانشگاه اضافه کرد: تقاضای فزاینده محصولات روغنی برای تولید بیودیزل بر درآمد خالص مزارع اثر مثبت دارد و این سوخت پاک برخلاف سوخت های دیزلی با کمترین آلایندگی فاقد آلاینده هایی نظیر ترکیبات نیتروژن، مونواکسید کربن، دی اکسید کربن و ذرات جامد معلق از گاز خروجی اگزوز موتورهای دیزلی است.

وی یادآور شد: پژوهشگران تحقیقات گسترده ای در رابطه با سایر منابع انرژی جایگزین مانند انرژی هسته ‍ ای، هیدروژنی و .

انجام داده اند و با وجود دست یابی به موفقیت اما آنچه که استفاده ی روزافزون از این منابع انرژی را محدود می کند هزینه بالا و نیاز به تکنولوژی پیچیده جهت استفاده از این منابع انرژی است.

وی تاکید کرد: اما برای استفاده از سوخت بیودیزل نیازی به تغییر در ساختار موتورهای دیزلی که از سوخت های فسیلی استفاده می کنند نیست و حتی کارایی این سوخت نسبت به سوخت های فسیلی رایج به علت ویژگی روانکاری موتور بیشتر است.

به گفته نیک سرشت سازگاری این سوخت پاک با محیط زیست باعث شده که بیودیزل به عنوان یکی از خوش آتیه ترین جایگزین های سوخت اتومبیل ها مطرح شود و در سال های اخیر صنعت بیودیزل در کشورهای مختلف دنیا به سرعت توسعه پیدا کند.

وی با بیان اینکه کشور ما از معدود کشورهای است که به طور کامل از سوخت های فسیلی استفاده می کند، افزود: در حال حاضر حتی کشورهای حوزه خلیج فارس هرچند با درصد پایین (۲%) این سوخت استفاده می کنند و بر اساس گزارش سازمان همکاری اقتصادی و توسعه، تولید بیودیزل می تواند تا سال ۲۰۱۹ به میزان تقریبی ۴۱ میلیارد لیتر برسد.

وی یادآور شد: کشور ما از معدود کشورهای است که به طور کامل از سوخت های فسیلی آلاینده استفاده می کند در حالی که بیشتر کشورهای دنیا حتی کشورهای حوزه خلیج فارس هرچند با درصد پایین (۲%) از مخلوط بیودیزل با گازوییل استفاده می کنند.

مهدی علی محمدی، اسرا دانیالی، زهرا میرزایی و مهسا رجبی نژاد از دانشجویان ارشد دانشگاه پیام نور مرکز ایلام و احمد افضلی نیا، عباس میرزایی به عنوان مشاوران پروژه تحقیقاتی با احمد نیک سرشت همکاری و مشارکت داشتند.

کلید واژه ها: دیزل – دانشگاه پیام نور – ایلام – انرژی – زیست – دانشگاه – پیام نور – تولید – ایرنا – گازهای گلخانه ای – آلاینده – کارخانه – ایلامی – کاهش – محیط – افزایش – ایالات متحده – افزایش قیمت – وسایل – جهانی – هوایی – جامعه – هوای آلوده – انرژی هسته – آلودگی هوا – نفتی – پیام – سالم – هایی – قیمت نفت

لینک منبع : http://www.ghatreh.com/news/nn37981508/%D8%B9%D8%B5%D8%B1-%D8%A7%D8%B3%D8%AA%D9%81%D8%A7%D8%AF%D9%87-%D8%B3%D9%88%D8%AE%D8%AA-%D9%BE%D8%A7%DA%A9-%D8%AD%D8%B0%D9%81-%D8%B3%D9%88%D8%AE%D8%AA-%D9%87%D8%A7%DB%8C-%D8%A2%D9%84%D8%A7%DB%8C%D9%86%D8%AF%D9%87-%D8%B1%D8%B3%DB%8C%D8%AF%D9%87-%D8%A7%D8%B3%D8%AA

شما ممکن است این را هم بپسندید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوال تصادفی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.