مصرف بی رویه کود شیمیایی زمینه ساز بروز انواع بیماری است

یک دکترای اکولوژی گیاهان زراعی گفت:مصرف بی رویه کود شیمیایی در زمین ‎ های زراعی زمینه ساز بروز انواع بیماری در انسان است.

– حسین پورهادیان در گفت وگو با خبرنگار ایسنا اظهار کرد: استفاده بیش از حد از سموم و کودهای شیمیایی باعث می شود که عملکرد محصولات کشاورزی بالا رود و محصول بیشتری در مزارع تولید شود.

وی اضافه کرد: میزان استفاده از سموم کشاورزی رنج و استاندارد خاصی دارد و زیاده روی در مصرف مشکلاتی را از لحاظ اقتصادی و زیست محیطی به دنبال خواهد داشت.

پورهادیان ادامه داد: مصرف بی رویه سموم و کودهای شیمیایی باعث می شود که تعادل اکولوژی به هم بریزد و در نهایت یک سری از موجودات از بین رفته و سیستم بدن انسان نیز با مشکلاتی روبرو شود.

این عضو هیأت علمی دانشگاه پیام نور لرستان خاطرنشان کرد: استفاده بیش از حد سموم و کود شیمیایی نیتروژن‎ دار زمینه ساز بروز انواع بیماری ازجمله سرطان در بدن انسان است.

استفاده از کودهای نیترات دار در اراضی کشاورزی باعث بروز سرطان گوارش و سایر اختلالات در بدن می شود.

این کودها بعد از ۱۵ سال نیز می توانند روی بدن انسان اثر بگذارند.

این دکترای اکولوژی گیاهان زراعی گفت: در ایران استفاده از کودهای نیترات دار شایع است و به همین خاطر سرطان در نواحی شمالی کشور شیوع بیشتری دارد.

وی با اشاره به راهکارهای کاهش مصرف کودهای شیمیایی در اراضی کشاورزی اظهار کرد: کاشت هر بذر متناسب با شرایط اقلیمی سبب می شود که از این سموم کمتر استفاده شود؛ به عنوان مثال در استانی مانند لرستان با شرایط آب و هوایی خاص، کاشت گندم به صرفه تر از کاشت برنج است و کشاورز مجبور نمی شود برای رشد برنج از کودهای شیمیایی استفاده کند.

باید روی مصرف کودهای شیمیایی جهاد کشاورزی کنترل داشته باشد و برای هرکدام از این سموم آستانه مصرفی درنظر گرفته شود.

این مدرس دانشگاه خاطرنشان کرد: کاه و کلش را کشاورزان در زمین زراعی رها می کنند و یا آنها را به آتش می کشند در حالی که انجام این اقدامات درست نیست.

وی افزود: کاه و کلش ها مواد آلی هستند که عناصر در آنها تجمیع شده و باید به خاک برگردند چراکه باعث بهبود ساختمان خاک می شوند و در این صورت نفوذپذیری ریشه گیاه در آن بیشتر خواهد بود.

کلید واژه ها: شیمیایی – کشاورز – کشاورزی – مصرف – بدن انسان – زمین – انسان – بیماری – انواع – دانشگاه پیام نور – سرطان – دانشگاه – گیاهان – نیترات – کاشت – گیاه – لرستان – شرایط – استاندارد – کاهش مصرف – کشاورزان – اختلالات – برنج – پیام نور – اقتصادی – خبرنگار – ساختمان – هوایی – میزان – ایسنا

لینک منبع : http://www.ghatreh.com/news/nn37976797/%D9%85%D8%B5%D8%B1%D9%81-%D8%B1%D9%88%DB%8C%D9%87-%DA%A9%D9%88%D8%AF-%D8%B4%DB%8C%D9%85%DB%8C%D8%A7%DB%8C%DB%8C-%D8%B2%D9%85%DB%8C%D9%86%D9%87-%D8%B3%D8%A7%D8%B2-%D8%A8%D8%B1%D9%88%D8%B2-%D8%A7%D9%86%D9%88%D8%A7%D8%B9-%D8%A8%DB%8C%D9%85%D8%A7%D8%B1%DB%8C-%D8%A7%D8%B3%D8%AA

شما ممکن است این را هم بپسندید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوال تصادفی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.