همایش علمی بزرگداشت علامه ملا عبدالکریم مدرس در مریوان برگزار می شود

رییس دانشگاه پیام نور کردستان با بیان اینکه برجسته کردن مفاخر فرهنگی و ادبی کورد بصورت علمی و دانشگاهی رویکرد اصلی دانشگاه پیام نور استان است، – اسکندر مرادی، رییس دانشگاه پیام نور کردستان به خبرنگار خبرگزاری شبستان “در سنندج گفت: همایش علمی بزرگداشت فقیه و ادیب معاصر کورد علامه ملا عبدالکریم مدرس در راستای معرفی نخبگان ادبی، دینی و فرهنگی منطقه با همکاری دانشگاه پیام نور استان، دانشگاه پیام نور مرکز مریوان و انجمن ادبی فرهنگی مریوان برگزار می شود.

وی با بیان اینکه فراخوان ارسال مقاله به این همایش در سال گذشته اعلام شد، افزود: بنا بود این همایش در اردیبهشت امسال برگزار شود که به دلیل انتخابات، زمان برگزاری آن به ۱۹ مهر سال جاری موکول شد.

رییس دانشگاه پیام نور کردستان با بیان اینکه علاقه مندان به شرکت در این همایش تا ۱۰ شهریور سال جاری می توانند مقالات خود را به دبیرخانه همایش ارسال کنند، افزود: ۳۱ شهریور زمان نتایج مقالات اعلام شده است و همایش نیز در تاریخ ۱۹ مهر در شهرستان مریوان برگزار می شود.

مرادی، به محور های این همایش نیز اشاره کرد و ابراز داشت: بررسی زندگی شخصی، خانوادگی، شرایط اجتماعی و سیاسی و فرهنگی دوره ملا عبدالکریم مدرس، نقد و بررسی آثار و تألیفات ماموستا عبدالکریم مدرس در حوزه های فقه، تفسیر، کلام و در زمینه زبان و ادبیادت کِردی، تأثیر و نقش وی در حوزه های شعر و ادبیات کوردی، بررسی تطبیقی آثار و اندیشه های، گفتمان اعتدال و میانه روی، نقش ملا عبدالکریم مدرس در ایجاد هم زیستی مسالمت آمیز میان گرایش های فکری متفاوت در جهان اسلام و نگاه دانشمندان و بزرگان معاصر به ملا عبدالکریم مدرس از جمله محورهای این همایش است.

ملا عبدالکریم مدرس (۱۹۰۱-۲۰۰۵) فقیه، محقق، مترجم و شاعر معاصر کرد است که به جرأت می توان از پرکارترین نویسندگان قرن بیستم کردستان و جهان اسلام دانست.

تألیفات عدیده این عالم سترگ که بالغ بر هشتاد مجلد در علوم مختلف نظیر تفسیر، فقه، کلام، اخلاق، حدیث، ادب و تذکره نویسی است، او را به یکی از معدود عالمان ذو ابعاد عصر خود بدل کرده است.

تألیفات وی به زبان های کردی، عربی و فارسی می باشند.

شهرت و محبوبیت مدرس به خاطر کارهای زیاد او در زمینه های مختلف ادبی، تاریخی و فقهی است.

علامه عبدالکریم مدرس که مسئولیت مرکز هماهنگی های علمای اسلام را در جهان بر عهده داشت، در کنار آثار ارزشمند خود به زبان عربی، مجموعه آثاری گران سنگ را به گنجینه فرهنگ و ادب کردی نیز تقدیم کرده است که شمار صفحات آنها به بیش از ۶ هزار صفحه می رسد.

پایان پیام/۷۹
کلید واژه ها: دانشگاه پیام نور – دانشگاه – همایش – پیام نور – برگزار – کردستان – فرهنگ – فرهنگی – ادبی – مریوان – پیام – اسلام – شهریور – زبان – علمی – جهان – مقالات – نقد و بررسی – استان – تاریخ – نویسندگان – عربی – فقیه – خبرگزاری – خبرنگار – اجتماعی – فراخوان – متفاوت – شبستان – ادبیات

لینک منبع : http://www.ghatreh.com/news/nn38000005/%D9%87%D9%85%D8%A7%DB%8C%D8%B4-%D8%B9%D9%84%D9%85%DB%8C-%D8%A8%D8%B2%D8%B1%DA%AF%D8%AF%D8%A7%D8%B4%D8%AA-%D8%B9%D9%84%D8%A7%D9%85%D9%87-%D9%85%D9%84%D8%A7-%D8%B9%D8%A8%D8%AF%D8%A7%D9%84%DA%A9%D8%B1%DB%8C%D9%85-%D9%85%D8%AF%D8%B1%D8%B3-%D9%85%D8%B1%DB%8C%D9%88%D8%A7%D9%86-%D8%A8%D8%B1%DA%AF%D8%B2%D8%A7%D8%B1-%D8%B4%D9%88%D8%AF

شما ممکن است این را هم بپسندید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوال تصادفی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.