آشنایی با سرفصل ها و دروس رشته جدید کارشناسی روانشناسی

روان شناسی یکی از رشته های دانشگاهی علوم انسانی در ایران است که هم اکنون ده ها هزار نفر در مقطع کارشناسی تا دکترا در ده ها واحد دانشگاهی سراسر کشور مشغول به تحصیل هستند.

– این رشته همچون دیگر رشته های آکادمیک، دارای زیر شاخه های گوناگونی بود که از سال ۱۳۹۲، همه آنها در مقطع لیسانس، حذف و تحت نام رشته کارشناسی روانشناسی قرار گرفت.

سرویس دانستنیهای روزیاتو، امروز نگاهی داشته به سرفصل ها، دروس و ساختار درسی این رشته تا اگر قصد انتخاب کارشناسی روانشناسی را برای ادامه تحصیل داشتید، از کلیات این رشته مطلع شوید.

به منظور آگاهی دانشجویان و محققان رشته روانشناسی، ۲۰۰ کتاب مرجع مربوط به ۱۳۸ واحد این رشته نیز گردآوری شده است که علاقمندان را با منابع علمی فارسی روز آشنا می کند.

در این برنامه، دوره کارشناسی روانشناسی، بدون گرایش های موجود (بالینی، عمومی، صنعتی، سازمانی، کودکان استثنایی و مشاوره) ارائه شده است و برنامه به گونه ای تدوین شده که دانش آموخته گان در هر موقعیت شغلی که قرار بگیرد، بتواند از اطلاعات و مطالب ارائه شده در دوره، به خوبی بهره مند گردد و کارایی قابل قبولی داشته باشد.

از آنجا که در برنامه ارایه شده دوره کارشناسی روان شناسی، گرایش ها حذف شده است، با توجه به اینکه دانشجویان دوره کارشناسی روانشناسی و مشاوره هم اکنون در گرایش های مختلف مشغول به تحصیل هستند، مقرر شده برنامه جدید دوره کارشناسی روانشناسی برای دانشجویان ورودی مهر ماه سال ۱۳۹۲ به بعد اجرا گردد و برنامه دانشجویان قبل از سال ۱۳۹۲ به روال سابق باشد.

مطالبی که در این گفتار میخوانید، از برنامه درسی مقطع کارشناسی رشته روانشناسی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری گردی آوری شده است که در جلسه ۸۲۴ مورخ ۱۳۹۴/۱۲/۱۳ مورد تصویب شورای برنامه ریزی آموزش عالی قرار گرفت.

با ما همراه باشید.

نکته مهم اگر روانشناسی را برای ادامه تحصیل انتخاب کرده اید، یا در حال تحصیل در این رشته هستید، منابعی که در ادامه معرفی شده است، راهنمای خوبی برای علاقمندان به تحصیل در این رشته در داخل و خارج است.

توجه داشته باشید که در کلیه گرایش های روانشناسی می توانید به زبان انگلیسی در فنلاند و نروژ، به صورت رایگان تحصیل کنید و برای تحصیل این رشته در آمریکای شمالی، نیازمند مدرک GRE موضوعی هستید.

ایندکس درگاه اطلاع رسانی انجمن روان شناسی ایران اما برای تحصیل رشته روانشناسی در آسیا و اروپا، نیازی به کل دانشجویان روانشناسی کشور، در دانشگاه پیام نور تحصیل می کنند.

تعریف روان شناسی علمی است که به توصیف، تبیین، پیش بینی و کنترل رفتارها و فرآیندهای ذهنی انسان به عنوان مخلوقی الهی در ابعاد جسمانی، روانی، اجتماعی و معنوی با استفاده از منابع و روش های تجربی، عقلی و حیاتی می پردازد.

هدف کلی هدف از دوره کارشناسی، یادگیری  مبانی و مفاهیم روان شناسی در حوزه های مختلف اجتماعی، بالینی، تجربی، تحولی، روش شناختی، شخصیت شناختی و فیزیولوژیک با توجه به فرهنگ بومی و دینی کشوربه منظور توانمند سازی دانشجو در حیطه های دانشی، بینشی و توانشی و کاربرد آنها در زندگی فردی و اجتماعی است.

اهداف جزیی اهداف جزیی  این رشته به شرح زیر است: فراگیری مفاهیم و مبانی اساسی روان شناسی در حوزه های مختلف بالینی، تجربی و تحولی و سلامت.

آشنایی با نظریه ها و رویکردهای متفاوت در روان شنناسی و مقایسه آنها با یکدیگر آشنایی با رشته ها، گرایش ها و زمینه های مختلف علوم روان شناختی و حرفه ای مربوطه آشنایی با علوم مرتبط با روان شناسی آشنایی با فلسفه روانشناسی با نگاه انتقادی تعمق اعتقادات دینی و پرورش تفکر و مهارت های اندیشیدن بر اساس فرهنگ اسلامی و به کارگیری آنها در زندگی طول دوره و شکل نظام طول دوره کارشناسی ۴ سال است.

نظام آموزش واحدی بوده و کلیه دروس نظری و علمی در مدت حداکثر ۸ نیمسال تحصیلی ارایه می گردد.

طول هر نیمسال تحصیلی ۱۶ هفته بوده و حداقل زمان لازم برای هر واحد درسی یک ساعت در هفته است.

توجه داشته باشید که کلیه گرایش های مقطع کارشناسی روانشناسی حذف شد واحدهای درسی تعداد کل واحدهای درسی دوره کارشناسی روان شناسی ۱۳۸ واحد به شرح زیر است:
کلید واژه ها: روان – رشته – دوره کارشناسی – تحصیل – دانشجویان – برنامه – روان شناسی – دانشگاه – ادامه تحصیل – دانشگاه پیام نور – انتخاب – زبان انگلیسی – علوم انسانی – برنامه ریزی – اطلاع رسانی – ایران – اطلاع – آشنا – جدید – کشور – علمی – علوم – پیش بینی – پیام نور – انگلیسی – اطلاعات – مهر ماه – رایگان – کودکان – محققان

لینک منبع : http://www.ghatreh.com/news/nn38224129/%D8%A2%D8%B4%D9%86%D8%A7%DB%8C%DB%8C-%D8%B3%D8%B1%D9%81%D8%B5%D9%84-%D8%AF%D8%B1%D9%88%D8%B3-%D8%B1%D8%B4%D8%AA%D9%87-%D8%AC%D8%AF%DB%8C%D8%AF-%DA%A9%D8%A7%D8%B1%D8%B4%D9%86%D8%A7%D8%B3%DB%8C-%D8%B1%D9%88%D8%A7%D9%86%D8%B4%D9%86%D8%A7%D8%B3%DB%8C

شما ممکن است این را هم بپسندید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوال تصادفی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.