تبعیض آشکار در مسیر پیشرفت علمی کشور؛ وزارت علوم به کجا می رود؟

داستان تغییر اساس نامه دانشگاه پیام نور که فقط یک هفته از طرح آن می گذرد و اعتراضاتی هم به دنبال داشت امروز در جلسه ای مشترک و چندنفره خاتمه یافت درحالیکه اقدام وزارت علوم در حذف رشته های دانشگاه آزاد قریب به دو ماه است نگرانی های زیادی را در فضای علمی کشور ایجاد کرده است.

– به گزارش سایت قطره و به نقل ازگروه دانشگاه خبرگزاری آنا، بعد از تصمیم هیات امنای دانشگاه پیام نور برای تغییر اساس نامه این دانشگاه، تجمع هایی از سوی استادان و دانشجویان این دانشگاه انجام و کار تا جایی پیش رفت که نمایندگان مجلس در صدد رفع این موضوع برآمدند.

صبح امروز با حضور دکتر علی اصغر رستمی ابوسعیدی که خود عضو شورای گسترش آموزش عالی است، بلافاصله مسئولان وزارت علوم، جلسه ای تشکیل دادند و در این جلسه اعلام شد سیاست های کلی وزارت علوم کما فی السابق در دانشگاه پیام نور ادامه پیدا کند و ماجرای تغییر اساس نامه کان لم یکن تلقی می شود.

همچنین در این جلسه فعالیت دانشگاه پیام نور در تمام مقاطع تحصیلی اعم از کاردانی، کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری نیز مورد تایید قرار گرفت و اعلام شد این دانشگاه در تمام رشته های تحصیلی که قبلا دانشجو می پذیرفته، دانشجو بپذیرد و در این زمینه محدودیتی ندارد.

اعتراض های زیادی که شد، با یک جلسه مسئولان وزارت علوم و رییس دانشگاه پیام نور که خود عضو شورای گسترش است، به پایان رسید و با یک تقدیر و تشکر دوجانبه کار این دانشگاه بدون ایجاد هیچ خللی ادامه پیدا می کند.

جدای از طرح بحث در این باره که چندین سال است دانشگاه های پیام نور و سایر دانشگاه های ستادی وزارت علوم گزارشی از وضعیت خود به شورای عالی انقلاب فرهنگی ارائه نکرده اند؛ مسئولان وزارت علوم و تعدادی از کارشناسان این وزارت خانه و شورای گسترش در هفته های اخیر با حذف تعداد زیادی از کدرشته های کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد اسلامی التهاب و نگرانی زیادی در کل کشور و در فضای علمی و دانشگاهی ایجاد کرده اند.

رییس هیات موسس و هیات امنای دانشگاه آزاد اسلامی و سرپرست این دانشگاه بارها با تاکید بر اینکه دانشگاه آزاد به کار خود ادامه می دهد و بحث یک کارشناس نمی تواند خللی در مسیر فعالیت این مجموعه عظیم ایجاد کند، اما کار تا جایی پیش رفت که موضوع در کمیسیون آموزش مجلس با حضور نمایندگان دو طرف بررسی شد.

بدقولی وزارت علوم اما به همین جا ختم نشد و علی رغم این توافق با صدور اطلاعیه هایی فقط نیمه ای از رشته ها را با مجوز اعلام و به دانشجویان توصیه کرد به اطلاعیه های این وزارت خانه و سازمان سنجش توجه کنند.

این در حالی است که انتخاب رشته داوطلبان در سایت مرکز آزمون دانشگاه آزاد هنوز ادامه دارد.

همین اقدام وزارت علوم نیز مجددا مورد انتقاد و اعتراض جامعه علمی و دانشگاهی و نیز نمایندگان ملت قرار گرفت و با اعلام غیرقانونی، غیرکارشناسی و سیاسی خواندن این اقدام، ادامه آن را به ضرر کشور و نظام دانستند و با امضای طرحی دو فوریتی با مضمون الزام وزارت علوم به حل مشکل رشته های دانشگاه آزاد اسلامی در برابر این اقدام ایستادگی کردند و با قاطعیت گفتند که در این کار وزارت علوم منافع و مصالح کشور در نظر گرفته نشده است.

در حالی که این طرح از چند روز پیش تقدیم هیات رییسه مجلس شده و قرار بود امروز به رای گیری گذاشته شود، اما به گفته یکی از نمایندگان، هیات رییسه برخلاف قانون عمل کرده و در برابر طرح آن مقاومت کرده است.

این در حالی است که ۲۷۰ نماینده مجلس از طیف های مختلف با محکوم کردن اقدام وزارت علوم، خواهان بررسی این موضوع شده بودند.

برخورد دوگانه وزارت علوم با موضوعی یکسان به دوره های قبل نیز مربوط می شود، در سال ۹۴ مرحوم هاشمی رفسنجانی رییس وقت هیئت امنای دانشگاه آزاد در نامه ای به رییس جمهور از وزارت علوم شکایت کرد و خواستار بررسی اظهارات معاونان این وزارتخانه درباره رشته های دانشگاه آزاد و تأثیر آن بر کاهش تعداد داوطلبان آزمون دکتری این دانشگاه شده بود.

هر چند آن زمان عبدالحسین فریدون پاسخ آن نامه را داد.

اما هیچگاه وزارت علوم به خود جرات نداد تا به صورت فله ای ۳ هزار کدرشته دانشگاه آزاد را حذف کند.

اندکی بعد فرهادی با اشاره به موضوع شکایت هاشمی رفسنجانی از وزارت علوم به رییس جمهور گفت: این شکایت درباره برخی از اظهارات معاونان وزارت علوم در مورد دانشگاه آزاد و اثرات برخی از رشته های آن بر کاسته شدن از تعداد داوطلبان دکتری بوده که هم اکنون برطرف شده است.

برخوردهای دوگانه وزارت علوم با مسائل و مشکلات شبیه به هم شائبه حرکت سیاسی برخی مسئولان این وزارت خانه علمی را پررنگ کرده و جامعه نخبگانی کشور را نگران می کند.

از مساله برخورد دوگانه وزارت علوم با گلایه یکسان مرحوم هاشمی و دکتر ولایتی بر سر کدرشته ها گرفته تا عقب نشینی لطیف وزارت علوم از موضع خود در قبال دانشگاه پیام نور همه و همه سئوالات بی پاسخی است که جامعه علمی کشور را به خود مشغول کرده و اصلی ترین سئوال در این میان این است که وزارت علومی که باید متولی رشد علمی کشور باشد چرا بعضا به توپخانه جریانات سیاسی خاص تبدیل شده است؟
کلید واژه ها: دانشگاه – وزارت علوم – دانشگاه پیام نور – وزارت – دانشگاه آزاد – پیام نور – دانشگاه آزاد اسلامی – کارشناس – علوم – کارشناسی ارشد – کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد – پیام – دانشجو – شورای عالی انقلاب فرهنگی – مسئولان – شورای – دانشجویان – رشته – آزاد – عالی – ارشد دانشگاه آزاد – رشته های تحصیلی – نمایندگان مجلس – انقلاب فرهنگی – کمیسیون آموزش – علمی – اعتراض – کشور – نامه – اسلامی

لینک منبع : http://www.ghatreh.com/news/nn38378367/%D8%AA%D8%A8%D8%B9%DB%8C%D8%B6-%D8%A2%D8%B4%DA%A9%D8%A7%D8%B1-%D9%85%D8%B3%DB%8C%D8%B1-%D9%BE%DB%8C%D8%B4%D8%B1%D9%81%D8%AA-%D8%B9%D9%84%D9%85%DB%8C-%DA%A9%D8%B4%D9%88%D8%B1-%D9%88%D8%B2%D8%A7%D8%B1%D8%AA-%D8%B9%D9%84%D9%88%D9%85-%DA%A9%D8%AC%D8%A7-%D8%B1%D9%88%D8%AF

شما ممکن است این را هم بپسندید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوال تصادفی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.