حذف رشته های دانشگاه آزاد ۱۰۷ هزار استاد و کارمند این دانشگاه را بیکار می کند

سعید علیزاده مدیرکل منابع انسانی و رفاهی دانشگاه آزاد اسلامی با بیان اینکه حذف ۲۸۰۰ رشته این دانشگاه از سوی وزارت علوم اقدامی غیرکارشناسی و چالش برانگیز است تاکید کرد: – این عمل مغایر صریح سیاست های نظام و موجب احساس ناامنی شغلی اعضای هیات علمی، کارکنان و نگرانی خانواده های آنها شده است.

وی با بیان اینکه حذف این رشته ها مغایر با قانون مجلس شورای اسلامی است، اظهار داشت: این عمل مغایر صریح سیاست های علمی فناوری ابلاغی مقام معظم رهبری است که در آن به صراحت افزایش ورود دانشجویان به دوره های تحصیلات تکمیلی ذکر شده است.

مدیرکل منابع انسانی و رفاهی دانشگاه آزاد عنوان کرد: با توجه به اینکه مقام معظم رهبری در حکم ولایتی به نقش ارزنده دانشگاه آزاد در نظام آموزش عالی تأکید فرموده اند بنابراین انتظار می رود وزارت علوم نیز این نقش را جدی گرفته و برای افزایش کیفیت نظام آموزش عالی با دانشگاه آزاد همکاری بیشتری داشته باشد.

وی با تاکید بر اینکه حذف این تعداد رشته ها عملا دانشگاه آزاد را دچار چالش می کند، تصریح کرد: در سالی که از سوی مقام معظم رهبری به اقتصاد مقاومتی، تولید و اشتغال نامگذاری شده است صلاح نیست اقدامی صورت بگیرد تا تعداد زیادی از کارکنان و استادان دانشگاه آزاد احساس ناامنی شغلی کنند.

علیزاده ادامه داد: در حال حاضر دانشگاه آزاد اسلامی ۳۵ هزار کارمند، ۳۵ هزار عضو هیات علمی رسمی و ۳۵ هزار عضو هیات علمی حق التدریس دارد که با اقدام وزارت علوم در حذف رشته های دوره کارشناسی ارشد عملا بخشی زیادی از این نیروها بیکار خواهند شد.

علیزاده با بیان اینکه متاسفانه در حذف این رشته ها، سیاست یک بام و دو هوا اتخاذ شده است، تاکید کرد: دانشگاه آزاد با اعضای هیات علمی مجرب و امکاناتی با کیفیت و استانداردهای مناسب از خروج تعداد زیادی از علاقه مندان به ادامه تحصیل از کشور جلوگیری نموده است تا در دانشگاه های بی کیفیت برخی از کشورهای منطقه وقت و سرمایه خود را هدر ندهند.

مدیرکل منابع انسانی و رفاهی دانشگاه آزاد با بیان اینکه در حال حاضر برخی از موسسات انتفاعی و دانشگاه پیام نور که دارای کمترین امکانات و استانداردهای لازم نیستند مورد توجه بیشتری قرار می گیرند، تصریح کرد: متاسفانه بدون رعایت حداقل کیفیت در این موسسات مجوز دوره های کارشناسی ارشد اعطا می شود ولی در برخورد با دانشگاه آزاد رویکرد متفاوتی اجرا می شود.

علیزاده با بیان اینکه مجموعه کارکنان و اعضای هیات علمی دانشگاه آزاد گام بزرگی را در پیشرفت علمی کشور برداشته اند، تصریح کرد: اگر کارکنان و استادان نجیب و کم توقع دانشگاه آزاد با دستمزد و حقوق پایین تر از دانشگاه های دولتی و همچنین قناعت و صرفه جویی مدیریت در هزینه های جاری دانشگاه با ارائه کیفیت مناسب نبود امروز به بسیاری از دستاوردهای کشور در ابعاد مختلف پژوهشی، آموزشی و عمرانی دست نمی یافتیم.

وی با بیان اینکه امروز که دانشگاه آزاد اسلامی توانست بدون استفاده از درآمدهای نفتی و بودجه عمومی دولت با کیفیت مناسب پاسخگوی نیاز مشتاقان ادامه تحصیل در سطوح تحصیلات تکمیلی باشد باید بیشتر مورد حمایت قرار گیرد، تصریح کرد: حذف رشته ها علاوه بر اینکه ممکن است موجب عدم جذب پنج هزار نفر اعضای هیات علمی جدید در حال جذب شود بلکه تعدادی از ۶۷ هزار استاد پاره وقت و تمام وقت و ۴۰ هزار کارمند این دانشگاه را نیز بیکار می کند.

علیزاده در پایان ابراز امیدواری کرد که بخش عمده ای از رشته های حذف شده در روزهای آینده به دفترچه انتخاب رشته داوطلبان بازگردد.

پایان/
کلید واژه ها: دانشگاه آزاد – دانشگاه – آزاد – هیات علمی – مقام معظم رهبری – دانشگاه آزاد اسلامی – وزارت علوم – علیزاده – علمی – کارشناسی ارشد – رشته – کارکنان – اسلامی – مجلس شورای اسلامی – رهبری – دانشگاه پیام نور – وزارت – عضو هیات – استادان دانشگاه – دوره کارشناسی – نظام – علوم – کشور – افزایش – ادامه تحصیل – تحصیل – آموزش – احساس – حق التدریس – دانشجویان

لینک منبع : http://www.ghatreh.com/news/nn38111199/%D8%AD%D8%B0%D9%81-%D8%B1%D8%B4%D8%AA%D9%87-%D9%87%D8%A7%DB%8C-%D8%AF%D8%A7%D9%86%D8%B4%DA%AF%D8%A7%D9%87-%D8%A2%D8%B2%D8%A7%D8%AF-%D9%87%D8%B2%D8%A7%D8%B1-%D8%A7%D8%B3%D8%AA%D8%A7%D8%AF-%DA%A9%D8%A7%D8%B1%D9%85%D9%86%D8%AF-%D8%A7%DB%8C%D9%86-%D8%AF%D8%A7%D9%86%D8%B4%DA%AF%D8%A7%D9%87

شما ممکن است این را هم بپسندید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوال تصادفی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.