دستیابی به حیات طیبه هدف نهایی نظام آموزشی است

رییس سازمان پژوهش و برنامه ریزی وزارت آموزش وپرورش گفت: هدف نهایی از محورهای آموزشی این وزارتخانه رسیدن دانش آموزان به حیات طیبه است.

– از استان مرکزی، حجت الاسلام محی الدین بهرام محمدیان، رییس سازمان پژوهش وبرنامه ریزی وزارت آموزش وپرورش، در همایش ملی زمین شناسی پزشکی و کانی درمانی که پنجشنبه، ۲۲ تیرماه در دانشگاه پیام نور اراک برگزار شد گفت: کشور ما از دیر باز دارای ریشه های عمیق فرهنگی و علمی بوده و فلاسفه و اندیشمندان به این مهم پرداخته اند.

استان مرکزی نیز در زمینه مفاخر و اندیشمندان سرآمد است این اندیشمندان توانسته اند منشا خیر و برکات زیادی برای کشور و جهان اسلام شوند.

وی در ادامه گفت: در سال های اخیر که آموزش وپرورش در فرآیند تحول بنیادین قرار گرفته است به مولفه های متنوعی همچون تربیت نیروی انسانی، فضا و تجهیزات، قوانین و مقررات، منابع مالی و انسانی بویژه منابع درسی پرداخته است.

رییس سازمان پژوهش و برنامه ریزی وزارت آموزش وپرورش تصریح کرد: مجموعه برنامه درسی را در ذیل سند تحول به نام برنامه درسی ملی تعریف کردیم هدف تبیین برنامه تعالی دست یابی دانش آموزان به مراتبی از حیات طیبه است.

منظور ما از حیات طیبه ویژگی زیستی انسان است که آن را از سایر موجودات بویژه حیوان متمایز می کند، شکوفایی فطرت و کارکرد آن در زندگی انسان، زندگی انسان را طیبه می کند.

قرآن کریم می فرماید حیات طیبه پیامد حیات زیستی مؤمنانه و مقدسانه است.

حجت الاسلام محمدیان عنوان کرد: زیست مؤمنانه و مقدسانه بدون تعقل امکان پذیر نیست؛ لذا در برنامه درسی ملی رویکرد ما عناصر تفکر، ایمان، علم، عمل و اخلاق است.

حتما هسته مرکزی این عناصر پنجگانه باید تعقل باشد زیرا ایمان مبتنی بر تعقل و معرفت شکل می گیرد.

وقتی امرعقلی قدسی شد انسان جان خود را برای تحقق آن می دهد به عنوان مثال گالیله با اینکه می دانست زمین دور خورشید می چرخد به دلیل فشارها، ادعای خود را پس گرفت اما اندیشمندان اسلامی زیادی داریم که به جهت اینکه به حقیقت وجه قدسی داده بودند، جان خود را برای حقیقت فدا کردند.

وی ادامه داد: این امر فقط مختص به علم یا علم دینی به معنی ارکان دینی نیست، بلکه امکان دارد در عرصه سیاست، اقتصاد، اجتماع، فرهنگ و.

هم صادق باشد.

مهم این است که عقلانیت هاله قدسی داشته باشد.

ما در چهار عرصه ارتباطی باید ارتقا پیدا کنیم عرصه اول ارتباط انسان با خودش، دوم ارتباط خود با هم نوعان، سوم ارتباط ما با آفرینش و ارتباط همه این بخش ها با خدا.

در آموزش وپرورش در ارزشیابی توصیفی این ۴ مورد مورد نظر است.

رییس سازمان پژوهش و برنامه ریزی وزارت آموزش وپرورش افزود: در آموزش وپرورش ۱۱ حوزه یادگیری و تربیتی داریم که اولین حوزه تفکر است حوزه های دیگر شامل قرآن و معارف اسلامی، زبان و ادبیات فارسی، ریاضیات، علوم تجربی، علوم انسانی و اجتماعی، فرهنگ، تمدون و هنر، کار و فناوری، بهداشت و تربیت بدنی، آموزش مهارت های زندگی، زبان خارجی است.

حجت الاسلام محمدیان در پایان بیان کرد: هر یک از برنامه های درسی باید ما را به مراتبی از حیاط طیبه برساند که از طریق شکوفایی فطرت، ارتقای پنج عنصر تفکر، ایمان، علم، عمل و اخلاق در چهار عرصه ارتباطی محقق خواهد شد.

اینچنین نیست که هر کدام از حوزه ها راه خودشان را بروند.

هدف نهایی این است که دانش آموز به مراحلی از حیات طیبه و شکوفایی فطرت دست پیدا کند.

کلید واژه ها: برنامه – انسان – آموزش – برنامه ریزی – استان مرکزی – دانش آموزان – وزارت – اسلام – دانشگاه پیام نور – مرکزی – آموزش وپرورش، – زیست – زمین – نظام آموزشی – زندگی – استان – فرهنگ – زمین شناسی – کشور – پیام – پیام نور – دانشگاه – اسلامی – فرهنگی – قوانین – خورشید – برگزار – همایش – پزشکی – تربیت

لینک منبع : http://www.ghatreh.com/news/nn38338907/%D8%AF%D8%B3%D8%AA%DB%8C%D8%A7%D8%A8%DB%8C-%D8%AD%DB%8C%D8%A7%D8%AA-%D8%B7%DB%8C%D8%A8%D9%87-%D9%87%D8%AF%D9%81-%D9%86%D9%87%D8%A7%DB%8C%DB%8C-%D9%86%D8%B8%D8%A7%D9%85-%D8%A2%D9%85%D9%88%D8%B2%D8%B4%DB%8C-%D8%A7%D8%B3%D8%AA

شما ممکن است این را هم بپسندید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوال تصادفی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.