سیاست یک بام و دو هوا در حذف رشته های دانشگاه آزاد اسلامی/ ۱۰۷ هزار استاد و کارمند بیکار می شوند

مدیرکل منابع انسانی و سیاست های رفاهی دانشگاه آزاد اسلامی اعلام کرد حذف رشته های دانشگاه آزاد اسلامی علاوه بر اینکه موجب عدم جذب پنج هزار عضو هیات علمی جدید در حال جذب می شود، – بلکه تعدادی از ۶۷ هزار استاد پاره وقت و تمام وقت و ۴۰ هزار کارمند این دانشگاه را نیز بیکار می کند.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازگروه رسانه های دیگر خبرگزاری آنا از فارس، سعید علیزاده گفت: حذف ۲۸۰۰ رشته این دانشگاه از سوی وزارت علوم اقدامی غیرکارشناسی و چالش برانگیز است، این عمل مغایر صریح سیاست های نظام و موجب احساس ناامنی شغلی اعضای هیات علمی، کارکنان و نگرانی خانواده های آنها شده است.

حذف این رشته ها مغایر با قانون مجلس شورای اسلامی است، همچنین این عمل مغایر صریح سیاست های علمی فناوری ابلاغی مقام معظم رهبری است که در آن به صراحت افزایش ورود دانشجویان به دوره های تحصیلات تکمیلی ذکر شده است.

مدیرکل منابع انسانی و سیاست های رفاهی دانشگاه آزاد اسلامی افزود: با توجه به اینکه مقام معظم رهبری در حکم دکتر علی اکبر ولایتی به نقش ارزنده دانشگاه آزاد اسلامی در نظام آموزش عالی تاکید فرموده اند بنابراین انتظار می رود وزارت علوم نیز این نقش را جدی بگیرد و برای افزایش کیفیت نظام آموزش عالی با دانشگاه آزاد اسلامی همکاری بیشتری داشته باشد.

حذف این تعداد رشته ها عملا دانشگاه آزاد اسلامی را دچار چالش می کند، در سالی که از سوی مقام معظم رهبری به اقتصاد مقاومتی، تولید و اشتغال نامگذاری شده است صلاح نیست اقدامی صورت بگیرد تا تعداد زیادی از کارکنان و استادان دانشگاه آزاد اسلامی احساس ناامنی شغلی کنند.

علیزاده گفت: اکنون دانشگاه آزاد اسلامی ۳۵ هزار کارمند، ۳۵ هزار عضو هیات علمی رسمی و ۳۵ هزار عضو هیات علمی حق التدریس دارد که با اقدام وزارت علوم در حذف رشته های دوره کارشناسی ارشد عملا بخشی زیادی از این نیروها بیکار خواهند شد.

متاسفانه در حذف این رشته ها، سیاست یک بام و دو هوا اتخاذ شده است، دانشگاه آزاد اسلامی با اعضای هیات علمی مجرب و امکاناتی باکیفیت و استانداردهای مناسب از خروج تعداد زیادی از علاقه مندان به ادامه تحصیل از کشور جلوگیری کرده است تا در دانشگاه های بی کیفیت برخی از کشورهای منطقه وقت و سرمایه خود را هدر ندهند.

او ادامه داد: اکنون برخی از موسسات غیرانتفاعی و دانشگاه پیام نور که دارای کمترین امکانات و استانداردهای لازم نیستند مورد توجه بیشتری قرار می گیرند و متاسفانه بدون رعایت حداقل کیفیت در این موسسات مجوز دوره های کارشناسی ارشد اعطا می شود ولی در برخورد با دانشگاه آزاد اسلامی رویکرد متفاوتی اجرا می شود.

مجموعه کارکنان و اعضای هیات علمی دانشگاه آزاد اسلامی گام بزرگی را در پیشرفت علمی کشور برداشته اند، اگر کارکنان و استادان نجیب و کم توقع دانشگاه آزاد اسلامی با دستمزد و حقوق پایین تر از دانشگاه های دولتی و همچنین قناعت و صرفه جویی مدیریت در هزینه های جاری دانشگاه نبود، امروز به بسیاری از دستاوردهای کشور در ابعاد مختلف پژوهشی، آموزشی و عمرانی دست نمی یافتیم.

او گفت: امروز که دانشگاه آزاد اسلامی توانست بدون استفاده از درآمدهای نفتی و بودجه عمومی دولت با کیفیت مناسب پاسخگوی نیاز مشتاقان ادامه تحصیل در سطوح تحصیلات تکمیلی باشد باید بیشتر حمایت شود، حذف رشته ها علاوه بر اینکه ممکن است موجب عدم جذب پنج هزار نفر اعضای هیات علمی جدید در حال جذب شود بلکه تعدادی از ۶۷ هزار استاد پاره وقت و تمام وقت و ۴۰ هزار کارمند این دانشگاه را نیز بیکار می کند.

امیدواریم که بخش عمده ای از رشته های حذف شده در روزهای آینده به دفترچه انتخاب رشته داوطلبان بازگردد.

کلید واژه ها: دانشگاه آزاد اسلامی – دانشگاه آزاد – دانشگاه – اسلامی – هیات علمی – مقام معظم رهبری – آزاد – وزارت علوم – رشته – کارشناسی ارشد – علمی – عضو هیات – دکتر علی اکبر ولایتی – مجلس شورای اسلامی – وزارت – رهبری – دانشگاه پیام نور – استادان دانشگاه – کارکنان – علیزاده – علی اکبر ولایتی – دوره کارشناسی – نظام – علوم – افزایش – خبرگزاری آنا – ادامه تحصیل – احساس – آموزش – تحصیل

لینک منبع : http://www.ghatreh.com/news/nn38106853/%D8%B3%DB%8C%D8%A7%D8%B3%D8%AA-%D8%A8%D8%A7%D9%85-%D9%87%D9%88%D8%A7-%D8%AD%D8%B0%D9%81-%D8%B1%D8%B4%D8%AA%D9%87-%D9%87%D8%A7%DB%8C-%D8%AF%D8%A7%D9%86%D8%B4%DA%AF%D8%A7%D9%87-%D8%A2%D8%B2%D8%A7%D8%AF-%D8%A7%D8%B3%D9%84%D8%A7%D9%85%DB%8C-%D9%87%D8%B2%D8%A7%D8%B1

شما ممکن است این را هم بپسندید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوال تصادفی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.