سیدمحمدمهدی صابر، سید جلال موسوی نسب، محمد رضا کیخا نقدی بر نظر مشهور فقیهان امامیه و قانون مدنی پیرامون نکاح فضولی

در این مقاله، مفهوم نکاح فضولی از دیدگاه فقه امامیه و قانون مدنی ایران مورد بررسی قرار گرفته، اقوال موجود در مسأله مطرح شده و مبانی هریک به طور جداگانه مورد بحث واقع شده است.

– نقدی بر نظر مشهور فقیهان امامیه و قانون مدنی پیرامون نکاح فضولی در این مقاله، مفهوم نکاح فضولی از دیدگاه فقه امامیه و قانون مدنی ایران مورد بررسی قرار گرفته، اقوال موجود در مسأله مطرح شده و مبانی هریک به طور جداگانه مورد بحث واقع شده است.

چکیده در این مقاله، مفهوم نکاح فضولی از دیدگاه فقه امامیه و قانون مدنی ایران مورد بررسی قرار گرفته، اقوال موجود در مسأله مطرح شده و مبانی هریک به طور جداگانه مورد بحث واقع شده است.

مهم ترین سؤال نوشتار حاضر،این است که آیا چنین نکاحی از اصل باطل و حتی فاقد صحّت تأهلیه است یا از اصل باطل نیست؛ بلکه غیر نافذ است و با اجازه ولیّ یا هر کسی که این حق برای او به رسمیّت شناخته شده باشد، لازم می­گردد؟ به طور کلی در میان فقیهان امامیه ، سه دیدگاه در این خصوص مطرح شده است.

گروهی قائل به صحّت نکاح فضولی شده‏اند و گروهی قائل به عدم صحّت آن؛ برخی نیز قائل به تفصیل در مسأله شده اند.

بنا بر نظر دسته­ سوم، چنین عقد ازدواجی در ۹ مورد قابلیت صحیح شدن دارد و خارج از این موارد، از اساس باطل است.

همچنین اگر چه قانون مدنی ایران به صراحت، قول به صحت چنین عقدی را بیان نکرده، ولی به طور تلویحی نظر مشهور فقهای امامیه را پذیرفته است.

به نظر می‏رسد قول به تفصیل، پیامدهایی را که ممکن است قول به صحّت به دنبال داشته باشد، در پی ندارد و از این جهت چه در مقام صدور حکم شرعی و چه در مقام قانونگذاری، هر چه از اطلاق دوری شود و به نظر تفصیلی نزدیکی حاصل شود، با احتیاط سازگارتر و دارای پیامدهای اجتماعی کمتری است.

کلیدواژه ها: نکاح فضولی؛ اذن؛ اجازه؛ صحت تأهلیه؛ فقه امامیه؛ حقوق ایران نویسندگان: سیدمحمدمهدی صابر: دانشجوی دکترای فقه و مبانی حقوق اسلامی دانشگاه سیستان و بلوچستان استاد مدعو دانشگاه یزد سید جلال موسوی نسب: مربی- هیئت علمی دانشگاه پیام نور محمد رضا کیخا: ریاست دانشکده الهیات و معارف اسلامی دانشگاه سیستان و بلوچستان دو فصلنامه فقه و حقوق خانواده (ندای صادق) – دوره ۲۲، شماره ۶۶، بهار و تابستان ۱۳۹۶٫

برای مشاهده کامل مقاله روی فایل مقابل کلیک کنید.

نظرات دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری فارس در وب سایت منتشر خواهد شد پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد
کلید واژه ها: قانون – نکاح – سیستان و بلوچستان – دانشگاه – ایران – مدنی – مقاله – محمد – پیام – بلوچستان – سید جلال – مشهور – دانشگاه پیام نور – خبرگزاری فارس – اسلامی – سیستان – حقوق – منتشر – موسوی – هیئت علمی – نقدی – خبرگزاری – هایی – پیام نور – اجتماعی – خانواده – تابستان – وب سایت – علمی – فارس

لینک منبع : http://www.ghatreh.com/news/nn38418173/%D8%B3%DB%8C%D8%AF%D9%85%D8%AD%D9%85%D8%AF%D9%85%D9%87%D8%AF%DB%8C-%D8%B5%D8%A7%D8%A8%D8%B1-%D8%B3%DB%8C%D8%AF-%D8%AC%D9%84%D8%A7%D9%84-%D9%85%D9%88%D8%B3%D9%88%DB%8C-%D9%86%D8%B3%D8%A8-%D9%85%D8%AD%D9%85%D8%AF-%D8%B1%D8%B6%D8%A7-%DA%A9%DB%8C%D8%AE%D8%A7-%D9%86%D9%82%D8%AF%DB%8C

شما ممکن است این را هم بپسندید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوال تصادفی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.