یادداشت/ قاسم جعفری دانشگاه پیام نور، بیم ها و امیدها

عزیزانی که در وزارت علوم یا رسانه ها حرف از تغییر اساسنامه دانشگاه پیام نور می زنند چرا از هیات علمی و مسئولان دانشگاه پیشنهادات لازم را نمی گیرند؟ مگر نشنیده اند که می گویند: – اهل خانه مسائل خانه را بهتر ازدیگران می دانند.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازخبرنگار گروه دانشگاه “، قاسم جعفری عضو شورای مرکزی کانون دانشگاهیان ایران اسلامی و عضو سابق کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی در یادداشتی به موضوع مشکلات بیم ها و امیدهای دانشگاه پیام نور و موضوع تغییر اساسنامه این دانشگاه پرداخته است.

متن کامل این یادداشت در زیر آمده است: اگر فرض را بر تاسیس ۱۳۶۶ بگذاریم می شود ۳۰ ساله.

برخی می گویند به روایتی ادامه همان دانشگاه آزاد ایران قبل از انقلاب است که با کمیت و کیفیتی تحول یافته مجددا احیا شده است.

خواهان زیاد دارد و بدخواهان جدی نیز بسیار.

شعار اساسی اش آموزش برای همه، همه وقت و همه جا نشان می دهد که طرفدارانش قشر متوسط اقتصادی به پایین، متدینان و تقریبا نجیب ترین جوانان مملکت که دستشان از خیلی جاها کوتاه است می باشند.

ماهیت دولتی ملی آن هم جذابیت مضاعفی ایجاد کرده و چون دانشجو محور است و اجباری در حضور کلاسی ندارد طالبان علم و نیازمندان به مدرک تحصیلی که کار می کنند و می خواهند شرافتمندانه امتیازی را کسب کنند بدان گرایش دارند.

البته خیلی از خانواده های شریف که می خواهند فرزندشان از آسیب های فرهنگی و اجتماعی زمانه و داستان های جور واجور خوابگاه های دانشجویی در امان باشند هم پیام نور را انتخاب می کنند.

آنهایی که سری در حساب و کتاب دارند می گویند امروز جدا زندگی کردن یک فرد خانواده به هر دلیلی مساوی است با دو برابر شدن هزینه زندگی و بومی گزینی دانشگاه پیام نور هم از این جهت امتیازی فوق العاده است یعنی درس در کنار خانواده.

بر خلاف تصور رایج جامعه و بلکه ترویج شده از سوی صاحبان منافع و طالبان کسادی دانشگاه به نفع رونق بازار آنان میزان سواد دانشجویان پیام نور مقبول تر از خیلی جاهاست.

چون منابع درسی عموما معتبر و بی هیچ دخل و تصرف در کم و زیاد شدن سلیقه ای ارائه می شود، امتحانات سراسری و به شیوه کنکور است و تصحیح اوراق در اکثر موارد بدون دخالت نیروی انسانی صورت می پذیرد.

پس دانشجو راهی جز درس خواندن و با سواد شدن ندارد.

سال گذشته رییس دانشگاه در جمع بسیج اساتید خبر داده بود امسال ۲۵ درصد از قبول شدگان مقطع ارشد دانشگاه های تمام دولتی پیام نوری هستند تنها در دانشگاه تهران (بر اساس یادداشت آن روز من از سخنان رییس ) ۱۵۰۰ نفر پیام نوری قبول شده اند.

بسیاری از قبول شدگان آزمون وکالت و.

پیام نوری هستند.

سلامت روانی و اخلاقی دانشجویان پیام نور نسبت به خیلی سیستم های دیگر ممتاز است و این مساله بارها در کمیسیون آموزش که نگارنده توفیق عضویت در آن را داشت به هنگام ارائه گزارش مستند وضع فرهنگی و اجتماعی دانشگاه ها در حضور وزیر معاونان و مسوولان بزرگترین دانشگاه غیر دولتی مورد اذعان قرار گرفته است.

اگر داشجو، استاد، کادر اداری، فضای آموزشی آزمایشگاهی کارگاهی فرهنگی و تربیت بدنی، منابع و متون درسی سیستم نرم افزاری و.

در استاندارد بودن یک مرکز علمی آموزشی را ملاک قرار دهیم امروز پیام نور در رده خوبی قرار دارد.

رییس دانشگاه می گفت معاون وزیری گفته است می دانم امکانات خوبی در فلان رشته دارید ولی به جای جذب دانشجو این امکانات را باید بدهید فلان دانشگاه.

خدا عاقبت چنین معاون وزیری را که حکم مصادره اموال دانشگاهی مظلوم را صادر می کند به خیر کند.

البته مطمئنم به همت غیرتمندان پیام نوری چنین خوابی تعبیر نخواهد شد.

به یاد شعار دانشجویان پیام نور در سالن ورزشی شهید بهشتی مشهد سال ۸۵ افتادم که در حضور رییس جمهور وقت فریاد می زدند پیام نور مظلوم است از حق خود محروم است.

واقعا باید این مظلومیت را به طور منطقی اما با صلابت فریاد کرد.

خدا رحمت کند آیت الله مشکینی را که حدیثی را از سال ۶۱ از ایشان به یادگار دارم که نقل می کرد امام صادق (ع) فرمودند: زمانی می رسد که مردم گرگند و اگر مراقب نبودی گرگان ترا خواهند خورد.

این که چرا برخی پیام نور را بر نمی تابند خیلی معادله پیچیده ای نیست.

البته و صد البته پیام نور هم ضعف و کاستی و نقص دارد اما سری را که درد می کند را مداوا می کنند و به تیغ جلاد نمی نوازند.

خدا نکند که فرضیه تلاش برخی صاحبان و سهامداران موسسات غیر انتفاعی که یا خود تصمیم گیرند و یا بواسطه ارتباط تصمیم سازی می کنند برای تضعیف، تجمیع و کوچک سازی غیر علمی پیام نور و به بهانه باز گرداندن آن به رسالت مجازی خورد کردن استخوان یک دانشگاه عظیم مقرون به صحت باشد.

تغییرات شکلی همیشه باید یک گام به جلو باشد، راستی عزیزانی که در وزارت علوم یا رسانه ها حرف از تغییر اساسنامه پیام نور می زنند چرا در راس هرم تصمیم می گیرند و از هیات علمی مسئولان دانشگاه و کادر اداری پیشنهادات لازم را نمی گیرند؟ مگر این حکمت را نشنیده اند که می گوید: اهل البیت ادری بما هو فی البیت یعنی اهل خانه مسائل خانه را بهتر از دیگران می دانند.

خوب است دوستان عزیز اندکی به عاقبت بی مهری به ۶۰۰ هزار دانشجو، ۴ هزار عضو علمی و حد اقل ۱۰ هزار کادر اداری در حدود ۵۰۰ واحد بیندیشند.

بنده واقفم که اکثر مردم شریف، بویژه در مناطق دور افتاده و محروم، نمایندگان محترم مجلس، ائمه جمعه و بسیاری مسئولان محلی زمزمه های نامتوازن در خصوص پیام نور را برنمی تابند.

البته به عنوان یک معلم کوچک عضو هیات علمی دانشگاه که هم قدری توفیق خدمت در دانشگاه رفیقم بوده و هم اطلاع اجمالی از شرایط دارم می دانم که چالش ها و ناملایمات جاری مثل هر جای دیگری با فراز و فرودهای محتمل در کنار فرصت ها و امتیازات وجود دارد اما اینک باید عنایت کرد که در سایه همدلی و همراهی و همزبانی جایگاه دانشگاه را درخشان سازیم و نیاید روزی که نه از تاک نشان ماند و نه از تاکنشان .

با این حال کاش؛ ۱ – آقای رییس دانشگاه تلاش می کرد تا جمعی از خادمان و آگاهان و دلسوزان واقف به مسائل دانشگاه پیام نور را به ملاقات رودررو با آقای رییس جمهور و یا برخی ارکان اصلی تصمیم ساز تصمیم گیر و اثرگذار و مورد وثوق ایشان برساند.

۲ – همه باید از ابزارهای مقدس و مفید برای بهبود وجهه اجتماعی دانشگاه پیام نور بهره گیریم و در بیان حقیقت بر تن کاهلی و بی تفاوتی ضربت سهمگین فرود آوریم.

در این میان سهم اعضای محترم هیات علمی بسی افزون تر است و باید بدانند که خامه قلم آنان بسان نشاندن نقش بر حجر در دفاع از مظلومیت یک مرکز مهم علم و اموزش ماندگار خواهد بود.

۳ – با مشارکت جدی در مقوله های ملی چون سبک زندگی اسلامی ایرانی، اقتصاد مقاومتی و گفتمان سازی درست آن که هر یک خشتی است بر بنیاد تمدن نوین اسلامی، سهم تاریخی ملی و دینی خود را ادا کنیم تا دولت مردان و متولیان تصمیم گیری بدانند تقلیل شان و جایگاه دانشگاه معظمی چون پیام نور هیچ رهاورد افتخار آمیزی در اذهان ملت برایشان نخواهد داشت و بلکه آنان را در معرض قضاوت های تند و تیز قرار خواهد داد.

۴ – با مشارکت در تشکل های مفید استادی و سایر تشکل های قانونی دانشگاهی پیام روشن خود را به مسئولان دانشگاه، وزارت خانه دولت مردم و جامعه به روشن ترین وجه برسانیم.

۵ – در تعامل جامعه اسلامی دین همه اش محبت است و دلالت به خیر.

پس با پیشنهادات و نقدهای ناشی از نیات حسنه محبت و خیرخواهی خود را به مسولان و خادمان سطوح مختلف در طبق اخلاص ارزانی کنیم و البته انتظار آن است که مسوولان رده های مختلف نیز بر این نهضت خیرخواهی با نرمی دل، حلم و علم، آغوش پذیرش بگشایند.

۷ – پیشنهاد می کنم رسانه ملی ترتیب مقدماتی را بدهد تا افکار عمومی از نظرات و استدلالات طراحان تقلیل حوزه عمل دانشگاه پیام نور و مدافعان اساسنامه فعلی و قائلان به اصلاح مبتنی بر تقویت و نه تضعیف آن آگاهی یابند.

۸ – انتظار ما از نمایندگان ملت ورود علمی و اثربخش در این مقوله و عنایت به خواست بدنه دلسوز این دانشگاه معظم است.

۹ – ازفرهیختگان و اعصای مکرم شورای انقلاب فرهنگی انتظار ورود معنادار در این مساله مهم را داریم و سوالمان ان است آیا بود و نبود یک دانشگاه با این عظمت نسبت به تعیین یک رییس دانشگاه که شما محترمان نظر می دهید فاقد وجاهت و توجیه است که سکوت کرده اید؟ ۱۰ – از مسئولان پرارج نهاد محترم نهاد رهبری در دانشگاه ها بویژه حجت الاسلام و المسلمین محمدیان انتطار می رود در این مساله ورود دقیق و علمی داشته باشند.

و.

آخر دعوانا ان الحمد لله رب العالمین.

همکار کوچک علمی شما در گروه فقه دانشگاه پیام نور.

انتهای پیام/ http://fna.

ir/EKPZ0D نظرات دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری فارس در وب سایت منتشر خواهد شد پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد
کلید واژه ها: دانشگاه – پیام نور – دانشگاه پیام نور – پیام – دانشجو – خانواده – قاسم جعفری – مجلس شورای اسلامی – کمیسیون آموزش – دانشگاه تهران – قبل از انقلاب – طالبان – اسلامی – دانشگاه آزاد – نیروی انسانی – مدرک تحصیلی – حساب و کتاب – شورای – آموزش – جعفری – ایران – زندگی – فوق العاده – وزارت علوم – دانشجویان – هیات علمی – دانشجویی – سواد – خانه – نوری

لینک منبع : http://www.ghatreh.com/news/nn38311613/%DB%8C%D8%A7%D8%AF%D8%AF%D8%A7%D8%B4%D8%AA-%D9%82%D8%A7%D8%B3%D9%85-%D8%AC%D8%B9%D9%81%D8%B1%DB%8C-%D8%AF%D8%A7%D9%86%D8%B4%DA%AF%D8%A7%D9%87-%D9%BE%DB%8C%D8%A7%D9%85-%D9%86%D9%88%D8%B1-%D8%A8%DB%8C%D9%85-%D8%A7%D9%85%DB%8C%D8%AF%D9%87%D8%A7

شما ممکن است این را هم بپسندید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوال تصادفی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.