عبدالرضا صفری، امراله معین تحول وجودی معرفت شناختی نفس بر اساس عقل فعال ملا صدرا و مقایسه آن با مفهوم مطلق هگل

صرف نظر ازوجود نفسی ، ملاصدرا با معرفی وجود أنفسی یا وجود رابطی عقل فعال در اشراق الثالث شاهد سوم از مشهد سوم کتاب الشواهد الربوبیه چشم انداز نوینی در نظرگاه صیرورت نفس پدید آورد .

– تحول وجودی معرفت شناختی نفس بر اساس عقل فعال ملا صدرا و مقایسه آن با مفهوم مطلق هگل صرف نظر ازوجود نفسی ، ملاصدرا با معرفی وجود أنفسی یا وجود رابطی عقل فعال در اشراق الثالث شاهد سوم از مشهد سوم کتاب الشواهد الربوبیه چشم انداز نوینی در نظرگاه صیرورت نفس پدید آورد .

چکیده صرف نظر ازوجود نفسی ، ملاصدرا با معرفی وجود أنفسی یا وجود رابطی عقل فعال در اشراق الثالث شاهد سوم از مشهد سوم کتاب الشواهد الربوبیه چشم انداز نوینی در نظرگاه صیرورت نفس پدید آورد .

او نشان می دهد که گرچه وجود فی نفسه عقل فعال عین وجود آن برای نفس است و لذا شأنی از شئون آن است اما غایت و کمال نفس نیز به شمار می آید .

ازاین لحاظ او تلاش می کند تأثیر و انفعال نفس از وجود أنفسی عقل فعال و سرانجام اتصال و بلکه اتحاد نفس با آن را توجیه کند .

براین اساس عقل فعال هم فاعل وجود نفس است هم غایت آن .

هگل نیز بر اساس مفهوم مطلق نشان می دهد که مطلق ماهیت یکسانی با سوژه دارد، لذا این طبیعت سوژه است و غایت سوژه تبدیل شدن به مطلق و مطلق شدن است .

گویی مطلق نیز شأنی از شئون سوژه است.

نفس ، در نتیجه به صورت معقول خود خوداندیش یعنی روح و خودآگاهی محض تبدیل می شود و به تعبیر دقیق تر با آن اتحاد می یابد .

به این سان در این تحول ، سبب و غایت ، هویت واحدی دارند : مطلق، خودش را از رهگذر اندیشیدن به خود ( خودآگاهی ) می آفریند تا در فرآیندی زمانمند ، روح گردد .

هدف مقاله حاضر آن است که پس از تحلیل و تطبیق این دو نظرگاه نشان دهد که به رغم تفاوت ها ، این دو با استفاده از مفهوم خودآگاهی ، دگرگونی شناختی نفس را تبیین می کند.

کلیدواژه ها: “عقل فعال “ٰ؛ “مطلق “؛ ” ملاصدرا”؛ “هگل “؛ “روح “؛ “خودآگاهی” نویسندگان: عبدالرضا صفری: استادیار گروه الهیات و علوم اسلامی دانشگاه پیام نور امراله معین: استادیار گروه الهیات دانشگاه شهرکرد فصلنامه پژوهش های فلسفی کلامی – دوره ۱۸، شماره ۷۰، زمستان ۱۳۹۵٫

برای مشاهده کامل مقاله روی فایل مقابل کلیک کنید.

نظرات دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری فارس در وب سایت منتشر خواهد شد پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد
کلید واژه ها: صدرا – دانشگاه پیام نور – منتشر – دانشگاه – خبرگزاری فارس – نشان – کتاب – پیام – مشهد – اتحاد – مقاله – فارس – هایی – خبرگزاری – پیام نور – وب سایت – زمستان – شهرکرد – اسلامی – تفاوت – فارسی – طبیعت – واحدی – صورت – علوم – زبان – هویت

لینک منبع : http://www.ghatreh.com/news/nn38563679/%D8%B9%D8%A8%D8%AF%D8%A7%D9%84%D8%B1%D8%B6%D8%A7-%D8%B5%D9%81%D8%B1%DB%8C-%D8%A7%D9%85%D8%B1%D8%A7%D9%84%D9%87-%D9%85%D8%B9%DB%8C%D9%86-%D8%AA%D8%AD%D9%88%D9%84-%D9%88%D8%AC%D9%88%D8%AF%DB%8C-%D9%85%D8%B9%D8%B1%D9%81%D8%AA-%D8%B4%D9%86%D8%A7%D8%AE%D8%AA%DB%8C-%D9%86%D9%81%D8%B3-%D8%A7%D8%B3%D8%A7%D8%B3

شما ممکن است این را هم بپسندید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوال تصادفی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.