مازیار کریمی حاجی خادمی تبارشناسی جریانهای تکفیری بررسی موردی جنبش طالبان در افغانستان

طالبان را می بایست یکی از مصادیق بارز جنبش های سلفی و تکفیری معاصردانست و جهت شناخت و تحلیل دقیق تر این جنبش، می بایست به تحلیل و بررسی مبانی فکری آن پرداخت.

– تبارشناسی جریانهای تکفیری بررسی موردی جنبش طالبان در افغانستان طالبان را می بایست یکی از مصادیق بارز جنبش های سلفی و تکفیری معاصردانست و جهت شناخت و تحلیل دقیق تر این جنبش، می بایست به تحلیل و بررسی مبانی فکری آن پرداخت.

چکیده طالبان را می بایست یکی از مصادیق بارز جنبش های سلفی و تکفیری معاصردانست و جهت شناخت و تحلیل دقیق تر این جنبش، می بایست به تحلیل و بررسی مبانی فکری آن پرداخت.

این مبانی را می توان در سه محور کلام (پیشینه تاریخی)، سیاست و قومیت پشتون مورد ارزیابی قرار داد.

مبانی کلامی و پیش زمینه های تاریخی تفکر طالبان را باید در جریان فکری اهل حدیث جستجو نمود که با بلوغ نسبی در اندیشه امام احمد حنبل، بعدها توسط ابن تیمیه و به خصوص محمد بن عبدالوهاب به صورت یک مکتب فکری مشخص درآمد.

در این میان مکتب دیوبندیه که تجلی آیین وهابیت در شبه قاره هند محسوب می شود بواسطه مدارس مذهبی (عمدتاً در پاکستان) و گروه های بنیادگرای اسلامی همچون القاعده و جمعیه العلماء الاسلام (با حمایتهای مادی و معنوی پاکستان، عربستان و امارات متحده عربی)، مجرای تحقق آموزه های جریان فکری اهل حدیث) وهابیت(در طالبان بودند.

هرچند نباید از نظر پنهان داشت آشفتگی های سیاسی، اقتصادی و اجتماعی افغانستان که حاصل دوران سخت نبرد با شوروی سابق و حکومت ۴ ساله مجاهدین می باشد نیز نقش مهمی در هجوم طالبان به سوی این مدارس دینی داشت.

از سوی دیگر روند جهانی شدن و جهانی سازی که در رأس آن آمریکا قرار دارد و آموزه های فکری و ارزشی قوم پشتون که مهم ترین بستر اجتماعی جنبش طالبان است را باید بخش دیگری از مبانی فکری طالبان محسوب داشت.

کلیدواژه ها: طالبان؛ وهابیت؛ جمعیه العلماء الإسلام؛ سَلَفی؛ پشتون نویسنده: مازیار کریمی حاجی خادمی: دانشجوی دکتری تاریخ اسلام ، دانشگاه پیام نور قشم.

دو فصلنامه مطالعات بیداری اسلامی – دوره ۵، شماره ۹، بهار و تابستان ۱۳۹۵٫

برای مشاهده کامل مقاله روی فایل مقابل کلیک کنید.

نظرات دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری فارس در وب سایت منتشر خواهد شد پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد
کلید واژه ها: طالبان – فکری – تکفیری – افغانستان – اسلام – وهابیت – تاریخ – منتشر – دانشگاه پیام نور – اجتماعی – خبرگزاری فارس – بیداری اسلامی – تاریخی – پیام – اسلامی – سلفی – جهانی – کریمی – مدارس – مدارس دینی – هایی – حاجی – فارس – خبرگزاری – پیام نور – اقتصادی – عربستان – تابستان – القاعده – مجاهدین

لینک منبع : http://www.ghatreh.com/news/nn38488849/%D9%85%D8%A7%D8%B2%DB%8C%D8%A7%D8%B1-%DA%A9%D8%B1%DB%8C%D9%85%DB%8C-%D8%AD%D8%A7%D8%AC%DB%8C-%D8%AE%D8%A7%D8%AF%D9%85%DB%8C-%D8%AA%D8%A8%D8%A7%D8%B1%D8%B4%D9%86%D8%A7%D8%B3%DB%8C-%D8%AC%D8%B1%DB%8C%D8%A7%D9%86%D9%87%D8%A7%DB%8C-%D8%AA%DA%A9%D9%81%DB%8C%D8%B1%DB%8C-%D8%A8%D8%B1%D8%B1%D8%B3%DB%8C-%D9%85%D9%88%D8%B1%D8%AF%DB%8C-%D8%AC%D9%86%D8%A8%D8%B4

شما ممکن است این را هم بپسندید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوال تصادفی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.