آیا فقر هم مدل دارد؟

– مدرس دانشگاه پیام نور و کارشناس اقتصاد گفت: فقر خشن، فقر مطلق و فقر نسبی از انواع تعریف شده برای فقر است.

یاشا سلیمانی در گفت وگو با ایسنا، اظهار کرد: خط فقر یا آستانه فقر حداقل درآمدی است که برای زندگی در یک کشور خاص در نظر گرفته می شود و نیز گام اول در تشخیص فقیر از غیر فقیر معیاری است که بر اساس آن بتوان تعیین کرد چه کسی فقیر است و چه کسی فقیر نیست که این معیار در مطالعات خط فقر نامیده می شود.

این کارشناس ادامه داد: مارتین راوالیون خط فقر را به صورت مخارجی که یک فرد در یک زمان و مکان معین برای دسترسی به یک سطح رفاه مرجع متحمل می شود، تعریف می کند.

افرادی که به آن سطح رفاه دسترسی ندارند، فقیر و کسانی که به این سطح رفاه دسترسی دارند، غیر فقیر تلقی می شوند.

وی با اشاره به انواع فقر، افزود: خط فقر خشن یا گرسنگی، پایین ترین رده های درآمدی یک جامعه را شامل می شود، خط فقر خشن هنگامی کاربر دارد که معیارهای خط فقر نسبی و حتی فقر مطلق پاسخ گو نباشد.

سلیمانی با بیان این که خط فقر مطلق و شدید از دیگر شاخص های خط فقر است، خاطرنشان کرد: این خط فقر عبارت است از مقدار درآمدی که برای تأمین حداقل نیازهای فردی در یک جامعه لازم است و عدم تأمین آن موجب می شود فرد مورد بررسی به عنوان فقیر در نظر گرفته شود که افرادی که زیر خط فقر مطلق قرار دارند توانایی تأمین حداقل نیازهای اساسی خود را ندارند و به طور مطلق فقیر محسوب می شوند.

این کارشناس اقتصاد تصریح کرد: خط فقر نسبی یکی دیگر از شاخص ها است به طوری که خط فقر نسبی عموماً به صورت درصد معینی از میانه (آمار) توزیع درآمد(یا هزینه) جامعه در نظر گرفته می شود و افرادی که درآمد(یا هزینه) آن ها پایین تر از این آستانه قرار می گیرد، فقیر محسوب می شوند.

افرادی که زیر این خط فقر قرار می گیرند فقیر مطلق نیستند، بلکه در مقایسه با دیگران فقیر محسوب می شوند.

کلید واژه ها: خط فقر – فقیر – کارشناس – دانشگاه پیام نور – جامعه – سلیمانی – رفاه – اقتصاد – انواع – شاخص – صورت – پیام نور – دانشگاه – توزیع – تشخیص – زندگی – میانه – پیام – درصد – کشور

لینک منبع : http://www.ghatreh.com/news/nn39244104/%D8%A2%DB%8C%D8%A7-%D9%81%D9%82%D8%B1-%D9%85%D8%AF%D9%84-%D8%AF%D8%A7%D8%B1%D8%AF

شما ممکن است این را هم بپسندید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوال تصادفی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.