باور به برنامه در کشور ما بسیار ضعیف است

مدیرکل آموزش و پرورش خوزستان با بیان اینکه باور به برنامه در کشور ما بسیار ضعیف است که این امر برخلاف رویه دنیاست، گفت: در هیچ کجای دنیا دانش آموزان را با شاخص هایی مانند آزمون های سال سوم متوسطه و کنکور ارزیابی نمی کنند، – اما امروز ۳۲ آموزش و پرورش کشور ما به این شکل با هم مقایسه می شوند.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازایسنا، محمد تقی زاده در همایش هم اندیشی معلمان دوره ابتدایی در اجرای فرایند آموزشی سال تحصیلی ۹۷-۹۶ که امروز دوشنبه (۲۰ شهریورماه) در اهواز برگزار شد، اظهار کرد: از زمانی که آموزش و پرورش نوین آغاز شده است، دو دیدگاه در آموزش و پرورش شکل گرفته است.

دیدگاه اول این است که آموزش و پرورش باید برنامه داشته باشد و دارای اولویت و شاخص باشد اما این دیدگاه طرفداران زیادی ندارد.

وی ادامه داد: دیدگاه دوم، یک دیدگاه ابتدایی و سنتی است که بسیاری فکر می کنند با تغییر یا جابه جایی چند مدیر، تمام مشکلات قابل حل است که این دیدگاه نه تنها در آموزش و پرورش، بلکه در تمام سازمان ها، ادارات و نهادها حاکم است ولی ما به تبعیت از دیدگاه اول، در حدود چهار سال پیش برای اولین بار ۲۰ شاخص را در شورای آموزش و پرورش مشخص کردیم.

مدیرکل آموزش و پرورش خوزستان افزود: در این کشور در هر جمعی وقتی صحبت از کمبودها، آسیب ها و نواقص می شود، سه مشکل مشترک کمبود نیروی انسانی، کمبود بودجه و کمبود فضا و تجهیزات مطرح می شود اما در آموزش و پرورش، سیستم اداری با مشکل نیروی انسانی مواجه نیست.

تقی زاده تصریح کرد: در یکی از مناطق چهل گانه دیدم فردی معاون مدرسه بود که در تهران ساخت وساز می کرد، فردی دیگر مشاور مدرسه بود که در هرمزگان تجارت می کرد و فرد مسوول دیگری، رییس دانشگاه پیام نور بود.

در همین منطقه گزارشات غلطی درباره کمبود نیرو و آمار کذب از حق التدریس ها اعلام شده و ۱۵۰ میلیون تومان تحت عنوان پرداخت به نیروی حق التدریس دریافت و این مبلغ به جای دیگری هدایت می شود! وی افزود: وقتی می خواهیم علل عقب ماندگی و افت را عنوان کنیم، علل زیادی را ردیف می کنیم اما من معتقدم در آموزش و پرورش تنها یک یا دو عامل در طول تاریخ معاصر باعث عقب ماندگی شده اند؛ علت اول این است که آموزش و پرورش هیچ گاه اولویت اول هیچ کدام از دولت ها نبوده است.

دوم این است که باور به برنامه در کشور ما بسیار ضعیف است که این امر برخلاف رویه دنیا است.

در هیچ کجای دنیا دانش آموزان را با شاخص هایی مانند آزمون های سال سوم متوسطه و کنکور ارزیابی نمی کنند، اما امروز ۳۲ آموزش و پرورش کشور ما به این شکل با هم مقایسه می شوند.

مدیرکل آموزش و پرورش خوزستان با بیان اینکه بر اساس این برنامه ها اعلام کردیم بارانداز نهایی آموزش و پرورش نه در خانه کنکور، بلکه در پیش دبستانی و سوادآموزی است، عنوان کرد: ما برای اولین بار اعلام کردیم پیش دبستانی در استان اجباری است که بسیاری از این اقدام ایراد گرفتند اما استان ما چند زبانه است و دین اسلام نیز معتقد است کودک حتی پیش از تولد نیز آموزش پذیر است.

تقی زاده ادامه داد: ما همچنین اعلام کردیم نیرو های پیش دبستانی از فرزندان فرهنگیان باشند، چراکه در شرایط فعلی هفت هزار نفر متقاضی انتقال از استان هستند که این اقدام برای حفظ نیرو ها موثر بود و باعث شد حداقل سه هزار نفر از فرزندان آن ها به شکل حق التدریس وارد چرخه تعلیم و تربیت شوند.

وی با اشاره به شاخص کنکور گفت: ما در این شاخص نیز بیشترین رشد را در کشور داشتیم و موفق شدیم طی سه سال از رتبه ۲۷ به رتبه ۱۹ ارتقا پیدا کنیم که این کار از لحاظ علمی قابل قبول نیست ولی ما این اولویت را به عنوان یک شاخص در نظر گرفتیم و از دست اندرکاران در آموزش و پرورش خواستیم آن را هدف گذاری کنند.

در گذشته ظرفیت ها وجود داشت اما برنامه ای نبود و ما اکنون با این برنامه توانستیم پیشرفت کنیم.

انتهای پیام
کلید واژه ها: آموزش و پرورش – آموزش – کشور – برنامه – نیروی انسانی – خوزستان – دانش آموزان – حق التدریس – نیرو – شاخص – امروز – دانشگاه پیام نور – ابتدایی – مشکل – کمبود بودجه – آزمون – مدرسه – گزارش – کنکور – هایی – طرفداران – زاده – پیام نور – دانشگاه – هرمزگان – معلمان – برگزار – مشکلات – دوشنبه – همایش

لینک منبع : http://www.ghatreh.com/news/nn39231508/%D8%A8%D8%A7%D9%88%D8%B1-%D8%A8%D8%B1%D9%86%D8%A7%D9%85%D9%87-%DA%A9%D8%B4%D9%88%D8%B1-%D8%A8%D8%B3%DB%8C%D8%A7%D8%B1-%D8%B6%D8%B9%DB%8C%D9%81-%D8%A7%D8%B3%D8%AA

شما ممکن است این را هم بپسندید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوال تصادفی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.