پیگیری و آزمایش های مداوم راهکار جلوگیری از بروز سرطان ها است

یک فوق تخصص انکولوژی و هماتولوژی خون و سرطان در غرب مازندران گفت: پیگیری و آزمایش های مداوم راهکار جلوگیری از بروز سرطان ها است.

– به گزارش سایت قطره و به نقل ازایسنا شهربانو کیهانیان در همایش سرطان های شایع زنان در دانشگاه پیام نور رامسر اظهار کرد: سرطان رشد غیر طبیعی سلول های بدن است و در هر جای بدن می تواند باشد.

وی با اشاره به دلایل شروع سرطان با بیان اینکه پستان و دهانه رحم از سرطان شایع زنان است، تصریح کرد: شیوع سرطان پستان دلایل هورمونی مانند عدم زایمان به موقع، شیرندادن مادر، استفاده کردن از قرص های جلوگیری از بارداری و اختلالات ارثی است.

این فوق تخصص آنکولوژی و هماتولوژی خون و سرطان درباره پیشگیری از سرطان گفت: برنامه ای که دولت دارد پیشگیری اولیه از این بیماری است و باید پس از بیست سالگی روز هفتم تا دهم قاعدگی معاینه و در سن یائسگی هر سال به مراکز پزشکی معاینه پستان مراجعه و تا سن ۴۰ سالگی هر دو تا سه سال به منظور معاینه به پزشک مراجعه شود.

وی افزود: لازم است افراد بالای ۴۰ سال سالانه به مراکز بهداشتی درمانی برای معاینه مراجعه کنند و بین ۴۰ تا ۵۰سال هر دو سال ماموگرافی انجام و بالای پنجاه سال سالانه ماموگرافی انجام دهند که روش های پیشگیری اولیه سرطان پستان است.

کیهانیان تصریح کرد: برای سرطان دهانه رحم هر زن سه سال پس از نخستین تماس جنسی باید پاپ اسمیر و پس از آن به صورت سالیانه انجام شود.

لازم است فرد به مرکزی مراجعه کند تا پاپ اسمیر را برایش تفسیر کند و در صورت نرمال نبودن برای روش های تشخیصی دیگر مراجعه کند.

وی افزود: به منظور پیشگیری اولیه از سرطان دهانه رحم در بانوان باید مراقبت های لازم صورت گیرد و با معاینه به موقع عفونت های دستگاه واژینال را درمان کنند تا منجر به سرطان دهانه رحم نشود.

کیهانیان تصریح کرد: سیاستمداران و برنامه ریزان وزارت بهداشت باید مراکز پیشگیری از سرطان را راه اندازی کنند و امکانات پیشگیری از سرطان برای مردم فراهم شود.

این فوق تخصص آنکولوژی و هماتولوژی خون و سرطان درباره سرطان های شایع در مردان اظهار کرد: آمارها نشان می دهد سرطان شایع در مردان پروستات است و باید پیشگیری اولیه و ثانویه صورت گیرد.

در پیشگیری اولیه رعایت رژیم غذایی و خودداری مصرف سیگار و الکل باید مدنظر قرار گیرد.

در پیشگیری ثانویه بعد از ۵۰ سال، سالی یکبار آزمایش PSA مارکری انجام شود.

این آزمایش سرطان پروستات را نشان می دهد.

کیهانیان افزود: سرطان روده بزرگ و معده در سال های گذشته در غرب مازندران شیوع زیادی دارد و سرطان روده بزرگ در آقایان و بانوان شیوع بالایی دارد و باید روش های پیشگیری اولیه که با استفاده از رژیم غذایی، فیبر و جلوگیری از یبوست همراه است، انجام شود.

وی گفت: شیوع سرطان معده در مازندران فراوان شده و متاسفانه در مراحل پیشرفته تر دیده می شود و بیمار گاهی به موقع مراجعه نمی کند و علامت ها با نشانه های بیماری های دیگر مانند میکروب معده اشتباه گرفته می شود.

این فوق تخصص آنکولوژی و هماتولوژی خون و سرطان در غرب مازندران افزود: یکی از مشکلات بیماران سرطانی درمان دیر هنگام است و مریض با مراجعه و تشخیص سرطان پیگیری نمی کند اما باید با مراجعه به پزشک و بر اساس برنامه درمانی تصمیم گیری شود.

وی اظهار کرد: مسئولان به بیمه های بیماران سرطانی دقت بیشتری داشته باشند و داروهایی که بخش های سرطانی داده می شود پربارتر باشد و دولت دوازدهم که پایه گذار برنامه سلامت بوده بخش درمان و داروهای بیماران را تقویت کند.

انتهای پیام
کلید واژه ها: سرطان – پیشگیری – پیشگیری از سرطان – سرطان دهانه رحم – سرطان روده بزرگ – آزمایش – پستان – سرطان های شایع زنان – مازندران – صورت – دانشگاه پیام نور – سرطان پروستات – بهداشت – راهکار – برنامه – بانوان – وزارت بهداشت – سیاستمداران – درمان – سالگی – مردان – رژیم غذایی – نشان – زنان – اختلالات – بزرگ – پزشک – پیام نور – بارداری – دانشگاه

لینک منبع : http://www.ghatreh.com/news/nn39286876/%D9%BE%DB%8C%DA%AF%DB%8C%D8%B1%DB%8C-%D8%A2%D8%B2%D9%85%D8%A7%DB%8C%D8%B4-%D9%87%D8%A7%DB%8C-%D9%85%D8%AF%D8%A7%D9%88%D9%85-%D8%B1%D8%A7%D9%87%DA%A9%D8%A7%D8%B1-%D8%AC%D9%84%D9%88%DA%AF%DB%8C%D8%B1%DB%8C-%D8%A8%D8%B1%D9%88%D8%B2-%D8%B3%D8%B1%D8%B7%D8%A7%D9%86-%D8%A7%D8%B3%D8%AA

شما ممکن است این را هم بپسندید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوال تصادفی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.