کاهش نرخ تسهیلات بانکی قدمی برای خروج اقتصاد از رکود

کاهش نرخ تسهیلات بانکی قدمی برای خروج اقتصاد از رکود است.

– دکتر مسعود سعادت مهر در گفت وگو با خبرنگار ایسنا با اشاره به اینکه نرخ سود بانکی به ۲ بخش شامل نرخ سود تسهیلات بانکی و نرخ سود سپرده های بانکی تقسیم بندی می شود، اظهار کرد: آنچه که در اقتصاد بسیار اهمیت دارد نرخ سود تسهیلات بانکی است که البته بانک مرکزی باید همراه با کاهش نرخ سود سپرده ها، نرخ بهره تسهیلات را نیز کم کند که تفاوت این دو برای بانک، عدد ثابت کارمزد است.

وی اضافه کرد: اگر دولت سود تسهیلات بانکی را کاهش دهد هزینه تولید، وام گیری و سرمایه گذاری کاهش می یابد و این باعث می شود تولید و اشتغال در کشور ایجاد شود.

اگر کشوری بتواند نرخ سود تسهیلات بانکی را کاهش دهد چون سرمایه گذاری بیشتر می ‎ شود رشد اقتصاد را شاهد خواهیم بود و این راهکار قدمی برای خروج از رکود است.

این دکترای اقتصاد افزود: وقتی نرخ سود سپرده ها کاهش می یابد افرادی که سپرده کم دارند(فقرا و طبقه پایین) ضرر می کنند و افراد دارای سرمایه بالا می توانند پول خود را در تولید که باعث رشد اقتصادی می شود سرمایه ‎گذاری کنند.

کاهش نرخ سود سپرده بانکی بیشتر به ضرر کسانی است که در طبقه پایین درآمدی هستند.

سعادت ‎ مهر خاطر نشان کرد: این سیاست بانک مرکزی روی نرخ ارز آنچنان قابل پیش بینی نیست و از آنجا که ورود به بازار بورس دانش خاصی می خواهد که مردم ایران خیلی در این خصوص اطلاعاتی ندارند، کمتر در بورس حضور یافته و قیمت ارزش چندان دستخوش تغییر نمی شوند.

این عضو هیئت علمی دانشگاه پیام نور گفت: هر چه نرخ بهره پایین آید، سپرده گذاری در بانک ها کمتر شده و خلق پول توسط بانک های تجاری کمتر اتفاق می افتد و این روال منجر به کاهش نقدینگی می شود.

انتهای پیام
کلید واژه ها: تسهیلات بانکی – بانک – تسهیلات – بانکی – سود تسهیلات – کاهش – اقتصاد – سود سپرده – سپرده – سرمایه – سرمایه گذاری – بانک مرکزی – تولید – نرخ بهره – دانشگاه پیام نور – نرخ سود بانکی – رکود – خروج – سپرده بانکی – سپرده گذاری – رشد اقتصادی – مرکزی – بازار بورس – هیئت علمی – سود بانکی – کشور – بورس – اطلاعاتی – پیام – دکتر

لینک منبع : http://www.ghatreh.com/news/nn39165278/%DA%A9%D8%A7%D9%87%D8%B4-%D9%86%D8%B1%D8%AE-%D8%AA%D8%B3%D9%87%DB%8C%D9%84%D8%A7%D8%AA-%D8%A8%D8%A7%D9%86%DA%A9%DB%8C-%D9%82%D8%AF%D9%85%DB%8C-%D8%A8%D8%B1%D8%A7%DB%8C-%D8%AE%D8%B1%D9%88%D8%AC-%D8%A7%D9%82%D8%AA%D8%B5%D8%A7%D8%AF-%D8%B1%DA%A9%D9%88%D8%AF

شما ممکن است این را هم بپسندید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوال تصادفی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.