نگاهی به ویژگی های یاران امام حسین(ع)

مسئول نهاد رهبری دانشگاه پیام نور لرستان، گفت: بصیرت و بینش عمیق، معرفت نسبت به امام زمان خود، عبادت و بندگی، محبت، صبر و شکیبایی و اطاعت پذیری از مهم ترین ویژگی‎های یاران امام حسین(ع) است، – از لرستان، با اشاره به نام گذاری چهارمین روز از ماه محرم به نام یاران امام حسین(ع)، درباره خصوصیات بارز یاران امام حسین(ع) گفت: یاران و اصحاب حسین(ع) در یک انقلاب بسیار عظیم که در تاریخ جاودانه مانده دوشادوش امام خود در همه لحظات حضور داشته اند.

وی با اشاره به این که می توان یک سری ویژگی و خصوصیات ممتاز را برای یاران و اصحاب امام حسین(ع) برشمرد که ما نیز می توانیم از آن ها الگو بگیریم، ادامه داد: ازجمله این ویژگی ها بصیرت و بینش عمیق است که یاران امام(ع) با توجه به هجمه های شرک آلود و شبهات زیادی که وجود داشت، اجازه ندادند که این شبهات به حریم یاران راه پیدا کند؛ لذا یاران امام(ع) بینشی عمیق و بصیرتی ناب به خدای متعال داشتند.

حجت الاسلام موسوی ویژگی دوم یاران را معرفت نسبت به امام زمان خود دانست و افزود: ایشان نسبت به امام خود معرفت داشتند تا حدی که شاهدیم در شب عاشورا که امام(ع) یاران را برای اتمام حجت فرا می خواند و بیعت خود را از آنان برمی دارد اکثریت اصحاب می گویند: اگر ۷۰ مرتبه کشته شده و دوباره زنده شویم دست از این راه برنمی داریم.

این کارشناس مذهبی ویژگی بعدی یاران امام(ع) را عبادت و بندگی یاران دانست و ادامه داد: یاران امام با تمام وجود، عشق و علاقه ای که داشتند نسبت به عبادت خدا اهتمام می ورزیدند، به طوری که در شب عاشورا با توجه به سنگین شدن هجمه دشمن و این که هر لحظه احتمال حمله وجود داشت، یاران امام(ع) نافله شب را ترک نکرده و هر کدام در خیمه های خود مشغول خواندن نماز شب بودند.

وی عنوان کرد: بحث اصلی نماز ظهر عاشورا، این بود که یاران آن امام همام(ع) تا ظهر در رکاب او بودند و در هنگامه نماز سلاح را کنار گذاشته و با اقتدا به امام و رهبر خود نماز عشق را خواندند.

حجت الاسلام موسوی با بیان این که درسی که ما می توانیم از یاران امام(ع) بگیریم محبت است، گفت: این افراد قلیل که در کنار امام حسین(ع) بودند دل هایشان سرشار از محبت و عشق امام(ع) بود که خلق این صحنه های عظیم مانند شکوه ایثار، فداکاری و جانبازی در رکاب امام همه خوبی ها، سبقت گرفتن برای شهادت و وداع آخر با امام(ع) که عاشقانه و عارفانه بود حکایت از فریاد بلند و رسا در عشق و محبت به امام(ع) دارد.

مسئول دفتر نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه پیام نور لرستان با اشاره به این که خیلی از یاران امام حسین(ع) در رکاب پدر بزرگوار ایشان، امام علی(ع) بودند، عنوان کرد: صبر و شکیبایی و اطاعت پذیری از دیگر ویژگی های این افراد بود.

وی عنوان کرد: اتحاد، یک دلی و هدف واحدی بین یاران امام(ع) بود که همگی هدف واقعی یعنی جان فشانی در راه دین اسلام و امام خود را در نظر داشتند.

حجت الاسلام موسوی گفت: حضرت امیرالمؤمنین علی(ع) در رابطه با دوران امام زمان(عج) می فرماید: یاران امام زمان مهدی(عج) دل هایی متحد دارند که این نشئت گرفته از اتحاد یاران امام حسین(ع) است.

کلید واژه ها: امام – دانشگاه پیام نور – عاشورا – نماز – اصحاب – پیام نور – مقام معظم رهبری – دانشگاه – کارشناس مذهبی – رهبر – رهبری – موسوی – پیام – عظیم – نمایندگی – ماه محرم – عاشقانه – کارشناس – شهادت – تاریخ – زنده – حمله – سلاح – وداع – لحظه – دفتر – محرم

لینک منبع : http://www.ghatreh.com/news/nn39399283/%D9%86%DA%AF%D8%A7%D9%87%DB%8C-%D9%88%DB%8C%DA%98%DA%AF%DB%8C%E2%80%8E%D9%87%D8%A7%DB%8C-%DB%8C%D8%A7%D8%B1%D8%A7%D9%86-%D8%A7%D9%85%D8%A7%D9%85-%D8%AD%D8%B3%DB%8C%D9%86

شما ممکن است این را هم بپسندید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوال تصادفی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.