ورشکستگی چه زمانی اتفاق می افتد؟

مدرس دانشگاه پیام نور و کارشناس اقتصاد، گفت: ورشکستگی در اصطلاحات تجارت به معنای شرایطی است که بدهی بنگاه بیش از دارایی آن باشد.

– یاشا سلیمانی در گفت وگو با خبرنگار ایسنا، اظهار کرد: ورشکستگی در اصطلاحات تجارت به معنای شرایطی است که بدهی بنگاه بیش از دارایی آن باشد و از پرداخت دیون خود ناتوان شود.

قانون گذار در ماده ۴۱۲ قانون تجارت در تعریف ورشکستگی می گوید که ورشکستگی در نتیجه توقف از تادیه وجوهی که بر عهده تاجر است، حاصل می شود.

یعنی به محض این که تاجر یا شرکت تجارتی قادر به پرداخت دیون خود نبود، ورشکسته می شود.

وی افزود: ممکن است تاجر اموالی بیش از دیون خود داشته باشد، اما فعلاً نتواند دیون خود را بپردازد.

به عنوان مثال اموال او در رهن غیر باشد یا مبلغی از اموال خود را به صندوق دادگستری سپرده باشد.

ورشکستگی باید به موجب حکم دادگاه اعلام شود و تا زمانی که دادگاه حکم ورشکستگی را صادر نکرده است، ورشکستگی تاجر ثابت نمی شود.

این کارشناس اقتصاد، با اشاره به اقسام ورشکستگی، خاطرنشان کرد: با توجه به مواد ۵۴۹، ۵۴۱ و ۴۱۲ قانون تجارت سه نوع ورشکستگی وجود دارد که ورشکستگی عادی، که تاجر بر اثر عوامل خارجی یا حوادث غیرمترقبه بدون تقصیر یا تقلب متوقف شود.

هم چنین ورشکستگی به تقصیر که به واسطه تقصیر و خطای تاجر، حاصل می شود و از جمله جرایم غیرعمدی است و ورشکستگی به تقلب، به علت سوءنیت و حیله و تقلبی که تاجر به کار برده است، مجرم شناخته شده است.

سلیمانی تصریح کرد: تعیین علت یا علل دقیق ورشکستگی و مشکلات مالی در هر مورد خاص کار آسانی نیست.

در اغلب موارد دلایل متعددی با هم منجر به پدیده ورشکستگی می شوند.

اما طبق تحقیقات دان و براد استریت علل اصلی ورشکستگی مشکلات مالی و اقتصادی است.

مدرس دانشگاه پیام نور زنجان یادآور شد: در برخی موارد دلایل ورشکستگی با آزمون صورت های مالی و ثبت ها مشخص می شود.

حسابدارانی که در تجزیه و تحلیل وضع مالی شرکت های رو به زوال تجربه دارند می توانند به راحتی دلایل ورشکستگی را شناسایی و تعیین کنند.

اما گاهی، برخی مسائل از گردش مناسب در یک واحد تجاری در یک دوره نسبتاً کوتاه مدت حمایت می کند و ورشکستگی را از چشم حسابداران پنهان می کند.

انتهای پیام
کلید واژه ها: ورشکستگی – دانشگاه پیام نور – تاجر – مشکلات مالی – مالی – پیام نور – قانون – دانشگاه – کارشناس – سلیمانی – پیام – دارایی – مشکلات – دادگاه – تقلب – حکم دادگاه – دادگستری – خبرنگار – اقتصادی – صندوق – حمایت – سپرده – آزمون – جرایم – زنجان – تقلبی – پدیده – حوادث – مبلغی – صورت

لینک منبع : http://www.ghatreh.com/news/nn39452555/%D9%88%D8%B1%D8%B4%DA%A9%D8%B3%D8%AA%DA%AF%DB%8C-%D8%B2%D9%85%D8%A7%D9%86%DB%8C-%D8%A7%D8%AA%D9%81%D8%A7%D9%82-%D8%A7%D9%81%D8%AA%D8%AF

شما ممکن است این را هم بپسندید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوال تصادفی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.