گرم کردن بدن؛ کلید رهایی از درد پهلو هنگام ورزش

ایرنا- عضو هیات علمی پژوهشگاه علوم ورزشی و تربیت بدنی با تاکید بر اهمیت شروع تدریجی تمرین بدنی گفت: گرم کردن بدن قبل از تمرینات ورزشی مانع از بروز درد پهلو هنگام ورزش می شود.

– احساس درد در ناحیه پهلو یا گرفتگی پهلو (side stitch/ side ache or side cramp) هنگام دویدن یا شنا کردن یکی از شایع ترین دردهایی است که به ویژه در کودکان و نوجوانان روی می دهد و گاه باعث دلزدگی آنان از تمرین های بدنی می شود.

عضو هیات علمی پژوهشگاه علوم ورزشی و تربیت بدنی در مورد دلیل این درد می گوید: بدن با شروع فعالیت بدنی به اکسیژن بیشتر نیاز دارد، تپش قلب بالا رفته و خون بیشتری وارد بدن می شود.

سعید نقیبی ادامه داد: یکی از عضلات فعال حین فعالیت بدنی عضلات تنفسی همچنین عضله دیافراگم بین قفسه سینه و ناحیه شکمی است.

این عضله تنه ما را به دو بخش تقسیم کرده و عمل دم و بازدهم را انجام می دهد.

وی افزود: در فعالیت بدنی زمانی برای تطابق عضلات و اندام ها برای افزایش جریان خون در ناحیه شکمی نیاز داریم.

اگر با شیب تند و بدون گرم کردن فعالیت را آغاز کنیم، خون کافی به این ناحیه نمی رسد و اسید لاکتیک جمع شده در این ناحیه باعث درد در ناحیه پهلو می شود.

متخصص فیزیولوژی ورزشی ادامه داد: بنابراین مهم ترین دلیل این عارضه آغاز فعالیت بدنی بدون مرحله گرم کردن است که اکسیژن کافی به عضلات نمی رسد و احساس درد می کنیم.

وی در مورد بهترین راهکار برای رهایی از این درد گفت: مهم ترین روش پیشگیری گرم کردن است، باید در شروع فعالیت زمان کافی به عضلات بدهیم تا گرم شوند و به تدریج فعالیت را افزایش داده و در پایان فعالیت، سرعت انجام تمرین را کند می کنیم.

استاد دانشگاه پیام نور ادامه داد: زمانی که دچار درد پهلو می شویم، باید شدت فعالیت را پایین آوریم، تا اکسیژن بیشتری به عضلات رسیده و درد رفع شود.

نقیبی در مورد اینکه آیا مصرف غذا پیش از ورزش مناسب است، توضیح داد: اگر فردی غذا مصرف کرده باشد، به دلیل برقرار شدن جریان خون زیاد در سیستم گوارشی، هنگام تمرین بدنی احساس درد خواهد کرد.

** لزوم رعایت ۲ ساعت فاصله زمانی بین تمرین بدنی و غذاخوردن وی افزود: باید بین زمان غذا خوردن و ورزش کردن دستکم ۲ ساعت فاصله باشد، البته وعده غذایی کم حجم مانند صبحانه سبک شامل یک لیوان شیر گرم و چند خرما مناسب است؛ به طور کلی نباید از قندهای غیرطبیعی مانند بیسکوییت و شکلات استفاده کرد و بهتر است قندهای طبیعی مصرف کرد زیرا این قندها به تدریج در بدن آزاد می شود و استفاده آنها پیش از تمرین بدنی مناسب تر است.

نقیبی در مورد بهترین زمان برای ورزش کردن گفت: ورزش صبحگاهی برای بدن مناسب است، هر چند برخی افراد صبح ها روحیه بهتری دارند و برخی عصرها و هر فرد باید نسبت به روحیه خود زمان تمرین بدنی را تنظیم کند.

با وجود این بهترین زمان برای ورزش های سنگین تر و حرفه ای ساعت ۱۶ تا ۱۸ عصر است.

نقیبی با تاکید بر اهمیت ورزش در تندرستی نیز توصیه کرد: در زندگی شهرنشینی محدودیت ها خیلی زیاد است و بهترین راهکار استفاده از یک دوچرخه ثابت در داخل منزل است.

وی در این مورد که آیا این نوع ورزش به زانو آسیب نمی زند، گفت: دوچرخه ثابت هیچ آسیبی به زانو نمی زند و حتی وضعیت زانوی آسیب دیده را بهتر می کند و نسبت به راه رفتن فشار کمتری روی زانو وارد می کند.

نقیبی ادامه داد: هرچند فرد در استفاده از دوچرخه ثابت نسبت به دیگر وسایل ثابت و داخل منزل مانند تردمیل کالری کمتری می سوزاند، این مزیت را دارد که فرد می تواند حتی نشسته پشت میز کارش با آن ورزش کند.

علمی**۹۱۵۷**۱۸۳۴خبرنگار: منصوره شوشتری** انتشار: ناهید شفیعی برای اطلاع از اخبار متنوع علمی و فناوری، با کانال علمی ایرنا در تلگرام همراه شوید:
کلید واژه ها: ورزش – ورزشی – تربیت بدنی – اکسیژن – ورزش کردن – هیات علمی – پژوهشگاه – عضو هیات – احساس – دانشگاه پیام نور – فیزیولوژی ورزشی – استاد دانشگاه – مصرف – شروع – افزایش – بهترین – تربیت – طبیعی – خوردن – غذا خوردن – علمی – علوم – نوجوانان – ساعت – شنا کردن – پیام نور – پیشگیری – دانشگاه – راهکار – صبحانه

لینک منبع : http://www.ghatreh.com/news/nn39499044/%DA%AF%D8%B1%D9%85-%DA%A9%D8%B1%D8%AF%D9%86-%D8%A8%D8%AF%D9%86-%DA%A9%D9%84%DB%8C%D8%AF-%D8%B1%D9%87%D8%A7%DB%8C%DB%8C-%D8%AF%D8%B1%D8%AF-%D9%BE%D9%87%D9%84%D9%88-%D9%87%D9%86%DA%AF%D8%A7%D9%85-%D9%88%D8%B1%D8%B2%D8%B4

شما ممکن است این را هم بپسندید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوال تصادفی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.